Strona główna Kultura Muzyczna świętowała

Muzyczna świętowała

390
0
PODZIEL SIĘ

W piątkowy wieczór, 30 stycznia 2020 roku, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie spotkały się trzy pokolenia muzyczne: nauczycieli, absolwentów i uczniów Szkoły. Uroczysty koncert był wpisany oczywiście w obchodzoną w 2019 roku 45. rocznicę powstania szkoły.

1 września 1980 roku decyzją Ministra Kultury i Sztuki powołano szkołę II stopnia. Dyrektor Mieczysław Nowacki rozpoczął starania o rozbudowę placówki, która ostatecznie nastąpiła w latach 1985-89. Powstało wówczas 8 sal lekcyjnych, sala rytmiczna oraz duża sala koncertowa z 300 miejscami na widowni. Ukończenie prac budowlanych zbiegło się z jubileuszem 15-lecia istnienia szkoły.

Dziś Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fr. Chopina w Sochaczewie to placówka, która każdego roku organizuje festiwale i konkursy muzyczne o zasięgu regionalnym, ogólnopolskimi międzynarodowym. Należą do nich: Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Janko Muzykant”, Sochaczewskie Spotkania Kameralne, Ogólnopolski Wiosenny Festiwal Fletowy, Sochaczewskie Spotkania Wiolonczelowe, Mały Festiwal Gitarowy, Konkurs teoretyczny „Jeden z Dziesięciu”, Festiwal Akordeonowy „Harmonia Espressiva” im. prof. Jerzego Jurka.

W 2009 roku zrodził się pomysł nagrania płyty, która do dziś stanowi wizytówkę dorobku artystycznego uczniów i jednocześnie służy do celów promocyjnych szkoły. Na płycie zarejestrowano nagrania zespołów szkolnych, a także solistów mających na swoim koncie szczególne osiągnięcia artystyczne.

W jubileuszowym koncercie wystąpili: Sylwia Strugińska – Wochowska, solistka Teatru Muzycznego w Łodzi, Damian Skoczyk, student Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej AM w Łodzi oraz Big Band PSM pod dyrekcją Bernarda Pacholskiego. Wszyscy oni są oczywiście związani z PSM I i II w Sochaczewie.

W programie wykonano standardy jazzowe, filmowe i estradowe. Najmilej i najsilniej wybrzmiał super-hit Franka Sinatry „My way”. Dobrze kojarzy się z konsekwentnie realizowaną misją szkoły i kolejnymi pokoleniami wykształconych przez nią muzyków.

Życzymy Szkole następnych 45 lat, wtedy już tylko dekada będzie nas dzielić od 100-lecia.

Krzysztof Owczarczyk

Fot. Krzysztof Owczarczyk

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOpóźnienia na linii
Następny artykułZmiana telefonów ZWiK