Strona główna Wyszogród Misterium Męki Pańskiej

Misterium Męki Pańskiej

452
0
PODZIEL SIĘ

Jak co roku w XII-wiecznej bazylice organizowane jest Misterium Męki Pańskiej. Od prawie 800 lat wierni przybywali do Czerwińska w wielkim poście do bazyliki, aby poprzez kontakt z sakralnym przedstawieniem przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

W sobotę poprzedzającą drugą niedzielę wielkiego postu, czyli 7 marca, rozpoczyna się wystawianie misterium. Organizatorem tego wydarzenia jest Ośrodek Emaus.

Zgłoszenia i rezerwacje przyjmowane są zwykle od początku stycznia. Zainteresowanie co roku jest tak duże, że już przed samym Misterium nie ma wolnych wejściówek. Potwierdzeniem rezerwacji jest uiszczenie połowy przedpłaty w terminie do 12 dni przed datą spektaklu. Cena jednej karty wstępu wynosi 25 złotych. Dla organizatora grupy wstęp jest wolny. Wszelkie ofiary składane z okazji tego wydarzenia przeznaczone są na remont i renowację opactwa w Czerwińsku.

­„Na prośbę i sugestię widzów staramy się, aby co roku nieco modyfikować przebieg misterium. W tym roku zapraszamy na spektakl, który będzie próbą opowiedzenia misterium paschalnego za pomocą gestów i symboli, które pozwolą nam lepiej zrozumieć liturgię Wielkiego Tygodnia. Wierzymy również, że przyjazd pielgrzymów może być dobrą okazją do odprawienia krótkich, jednodniowych rekolekcji, na które złożą się: udział w misterium, przystąpienie do sakramentu pojednania i pokuty oraz uczestnictwo w Eucharystii celebrowanej przed cudownym obrazem Pani Mazowsza” – informują organizatorzy z Emausa.

Terminy spektakli – 7-8 marca, 14-15 marca, 21-22 marca, 28-29 marca i 4-5 kwietnia. Godziny spektakli w sobotę – 10.00, 14.00, 16.00, a w niedzielę 11.00 i 14.00. Rezerwacja miejsc pod nr tel. 504 099 576, mail – c.misterium@gmail.com. Informacje i zapisy od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 – 18.00.

BN

fot.czerwinsk.salezjanie.pl