Strona główna Teresin Co nas czeka w tym roku

Co nas czeka w tym roku

430
0
PODZIEL SIĘ

Dopiero co witaliśmy Nowy Rok, a już mamy luty. Przed nami jednak kolejne miesiące, które w gminie Teresin obfitować będą w różnego rodzaju wydarzenia. Przypatrzmy się kalendarium imprez, które czekają mieszkańców gminy w roku 2020. A działo się będzie sporo.

Ubiegły weekend upłynął pod znakiem łuczniczych zmagań w hali sportowo-widowiskowej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Teresinie. O Międzynarodowym Memoriale Łuczniczym im. Karola Hibnera piszemy na stronach sportowych. Pozostając jednak w klimacie sportowym, warto pamiętać, że już w najbliższy piątek 7 lutego w „Kuźni Napoleońskiej” poznamy najlepszych sportowców gminy roku 2019. Początek uroczystej gali zaplanowany jest na godz. 17.00.

Nie tylko sport

Luty co roku jest także miesiącem, w którym Niepokalanów gości uczestników Zjazdu Gmin Kolbiańskich. W 79. rocznicę aresztowania o. Maksymiliana Kolbego przedstawiciele władz Zduńskiej Woli, Pabianic, Oświęcimia i gminy Teresin spotkają się w drugiej połowie miesiąca.

Marzec rozpocznie się od uroczystości w Niepokalanowie (1 marca), związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W swoje święto, 8 marca mieszkanki gminy będą zaproszone na specjalny koncert z okazji Dnia Kobiet do Teresińskiego Ośrodka Kultury. Natomiast w ostatni marcowy weekend (27-29.03) będziemy obserwować rywalizację na zapaśniczych matach. To sportowe święto, to Międzynarodowy Turniej w zapasach w stylu wolnym o Puchar Mazowsza i jednocześnie Memoriał im. Wiesława Stempnia. Ponownie możemy spodziewać się nie tylko występów gospodarzy, najlepszych krajowych drużyn, ale też ekip m.in. z Ukrainy, Słowacji, Litwy, Niemiec.

W tym roku minie 80. rocznica zbrodni katyńskiej i zarazem 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Gminne uroczystości odbędą 5 kwietnia w Niepokalanowie i rozpoczną się od Mszy św.   Jeśli tylko pogoda dopisze, to w kwietniu zaplanowany jest spływ kajakowy Eko-Pisia w Szymanowie. Zaś na terenie obiektu Dworzec TO.Kultura! świętować będziemy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

W wiosennych klimatach

Początek maja zawsze kojarzy się z tzw. majówką. Najważniejszym jej elementem zapewne będzie Święto Konstytucji Majowej. Uroczystości z tym związane odbędą się 3 maja w Niepokalanowie. Ponadto w planach jest organizacja wydarzeń dotyczących święta strażaka. Na stadionie GOSiR najmłodsi wystartują w ramach Teresińskiego Mityngu Lekkoatletycznego dla Dzieci. Z kolei 18 maja odbędą się w Niepokalanowie oraz w Szkole Podstawowej w Paprotni uroczystości w ramach 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W maju nie zabraknie też takich wydarzeń jak: Teresiński Przegląd Twórczości Scenicznej „Mrowisko” i „Tygiel” (TOK), Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (Dworzec TO.Kultura!), Fishmob (Szymanów), Uliczny Bieg Maryjny (Niepokalanów-Lasek). Entuzjaści wycieczek rowerowych pojadą w Rodzinnym Rajdzie 23 maja, zaś tydzień później (31.05) zaplanowany jest cykl imprez z okazji Dnia Dziecka, z których największą będzie Festyn „Rodzina Razem”, 31 maja na placu rekreacyjnym przy Alei XX-lecia w Teresinie.

W czerwcu Gmina zaprosi na obchody 30-lecia Samorządu w Polsce. Będą też Przedszkoliada oraz Mistrzostwa Mazowsza w Lekkiej Atletyce, obie sportowe imprezy na stadionie GOSiR. Najpopularniejszym jednak wydarzeniem w tym miesiącu, jak zawsze będzie Teresińska Noc Czerwcowa. Tegoroczna odbędzie się 20 czerwca.

Letnie pikniki

Czas wakacji to przede wszystkim jeden z etapów Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Dookoła Mazowsza (15 lipca) oraz popularne muzyczne wydarzenie w klimacie kowbojskim, czyli Piknik Country „Stacja Teres‘een”.

W sierpniu czekają nas uroczystości rocznicowe męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego, czyli tradycyjny odpust w Niepokalanowie (15.08) oraz z okazji 100-lecia „Cudu nad Wisłą” (14.08, Niepokalanów). Ponadto Teresiński Ośrodek Kultury po raz kolejny zaprosi uczestników spragnionych szalonej zabawy na dechach na Przegląd Zespołów Grających do Tańca „Kotlet 2020” (15.08). Po raz pierwszy w sierpniu, a nie we wrześniu, odbyć ma się Eko-Piknik w Julinku, którego Gmina Teresin jest współorganizatorem.

We wrześniu mamy Narodowe Czytanie (5.09, Dworzec TO.Kultura!), Dożynki Gminy Teresin (6.09, plac rekreacyjny), Festyn Hubertus w Pawłowicach, a także Maksymilianalia 2020 (26.08, Niepokalanów).

Jesienna zaduma

Wydarzenia październikowe tradycyjnie rozpoczną Dni Kukurydzy woj. Mazowieckiego i Łódzkiego oraz Ogólnopolskiej Prezentacji Odmian Kukurydzy. W Niepokalanowie obchodzić będziemy Dzień Papieski (11.10). W hali GOSiR do rywalizacji w królewskiej grze przystąpią uczestnicy Otwartego Turnieju Szachowego, zaś w sali kinowej Dworca TO.Kultura! ponownie świętować będą wszystkie mieszkanki gminy o imieniu Teresa. To znana już impreza pod nazwą „O Teresach w Teresinie”.

11 listopada rozpoczną się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, podczas których mieszkańcy na czele z Marszałkiem przejdą Marszem Niepodległości z Teresina do Szymanowa, gdzie odbędzie się kolejna część uroczystości. W TOK-u odbędą się cieszące się popularnością gminne, a następnie Powiatowe Dni Retoryki.

Ostatni z tegorocznych miesięcy rozpoczną obchody rocznicowe rozstrzelania 20 Więźniów z Pawiaka (1.12, Niepokalanów i Teresin). Na 6 maja zaplanowane są gminne Mikołajki, potem finał „Niebieskiej Gwiazdki”, zaś w klimacie sportowym warto pamiętać o kolejnej edycji Halowych Mistrzostw Polski Samorządowców w tenisie ziemnym, których Gmina Teresin jest współorganizatorem, a które odbędą się na kortach w Starych Babicach. Natomiast po ubiegłorocznym sukcesie w organizacji Kiermaszu Bożonarodzeniowego wzdłuż ul. Torowej w Teresinie, pomysł ten będzie kontynuowany także i w tym roku, tuż przed świętami.

Jak widać, wydarzeń jest wiele, choć to tylko część z nich. Warto także dodać, że do przedstawionego kalendarium dojdą prawdopodobnie jeszcze co najmniej dwa duże przedsięwzięcia. Wszystko wskazuje na to, że przed wakacjami Powiat Sochaczewski wraz z Gminą Teresin zorganizują Rodzinny Rajd Rowerowy „Od Juniora do Seniora” (tegoroczna edycja ma zaprowadzić nas z Sochaczewa do Budek Piaseckich, gdzie rajd zakończy się rodzinnym piknikiem), a wcześniej XXIII Ogólnopolskie Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych, które w Teresinie odbyłyby się po raz pierwszy. Trwają rozmowy na ten temat, a o ich efektach z pewnością będziemy informować naszych czytelników.

Marcin Odolczyk