Wybieramy Sportowca Roku

 Już po raz osiemnasty będziemy wybierać najpopularniejszych sportowców naszego powiatu, a także trenera minionego roku. Nagrodzonych poznamy już w lutym.

Przypomnijmy, że najlepszym Sportowcem Roku 2018 zostały zawodniczki w biegach – Kinga Burzyńska i Weronika Lewandowska z Klubu Maratończyka Aktywni. Natomiast tytuł Przyjaciela Sportu przypadł braciom – Bogdanowi i Ireneuszowi Pietrakom, działającym od początku sochaczewskiego rugby do chwili obecnej.

W tym roku wybierzemy Trenera Roku, tytuł ten jest nadawany co drugi rok – przemiennie z Przyjacielem Sportu. Jednak wyjątkowo nie odbędzie się plebiscyt naszych czytelników. Sportowców i trenerów nagrodzi Kapituła Plebiscytu. To chwilowe odstępstwo od tradycji. W przyszłym roku wrócimy do plebiscytu, po pewnych modyfikacjach jego regulaminu.

Jednak tak jak co roku przyjmujmy zgłoszenia od kibiców i klubów sportowych. Nominowanych sportowców i trenerów będziemy prezentować w kolejnych numerach Expressu Sochaczewskiego i na portalu sochaczewianin.pl.

Zgłoszenia sportowców przyjmujemy do 20 stycznia mailowo (redakcja@exmedia.pl) oraz pocztą lub bezpośrednio w redakcji (Express Sochaczewski, 96-500 Sochaczew, ul. Żeromskiego 29G).

Zgłoszenie musi zawierać: nazwisko sportowca, dyscyplinę, nazwę klubu oraz najważniejsze osiągnięcia z 2019 roku (tylko ten rok oceniamy) oraz nazwisko osoby zgłaszającej. Warunkiem jest także, aby zawodnik mieszkał na terenie naszego powiatu. Może natomiast reprezentować kluby w innych miastach Polski. Na zgłoszenia czekamy do 12 lutego 2020 roku. Finał Sportowca Roku odbędzie się w 5 marca w SCK Boryszew.  Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Plebiscyt Sportowiec Roku organizowany jest przez Express Sochaczewski wraz ze Starostwem Powiatowym i Miastem Sochaczew.

Dziś prezentujemy pierwszych zgłoszonych pretendentów.

Klubu Maratończyka Aktywni Sochaczew zgłosił Jana Kocimskiego, jako pretendenta do tytułu Sportowiec Roku 2019.

Jest on uczestnikiem wielu biegów długodystansowych oraz marszów nordic-walking, rywalizuje w kategorii wiekowej 70+. Bardzo często stawał na podium rozmaitych imprez sportowych w 2019 roku.

Wśród najbardziej znaczących biegów Jana Kocimskiego wymienić należy: Wings for live – jest to bieg rozgrywany w wielu krajach świata, a zawodnicy toczą ze sobą korespondencyjną walke. Pan Jan startował w Poznaniu. W Polsce zajął 1. miejsce. Wynik uzyskany w kraju dał mu 14. miejsce w świecie.

Oprócz tego startował i stawał na podium w: Biegu Noworocznym w Warszawie – 1. miejsce, Bieg Flagi w Warszawie – 1. miejsce, Cross Leszno – 1. miejsce, Półmaraton w Błoniu – 2. miejsce, Bieg Powstania Warszawskiego – 2. miejsce, Półmaraton Sochaczew – 1. miejsce, Półmaraton w Łowiczu – 1. miejsce, Bieg Niepodległości w Skrwilnie – 1. miejsce, Bieg Niepodległości w Warszawie – 3. miejsce.

Zuzannę Domańską do plebiscytu Sportowiec Roku 2019 zgłosił trener Paweł Domański. Zawodniczka UKS ,,Dwójka” Sochaczew zdobyła dwa brązowe medale w X Zimowych Otwartych Mistrzostwach Polski w ratownictwie wodnym w Kędzierzynie Koźlu w kategorii juniorki młodsze. Nasza ratowniczka dwukrotnie stanęła na najniższym stopniu podium. Brązowe medale zdobyła w wyścigach na 100 metrów z przeszkodami (1.08,96) oraz 50 metrów holowanie manekina (42,84).

Zarząd Klubu Maratończyka Aktywni Sochaczew przesyłał nam kolejną propozycję do Plebiscytu na Sportowca Roku 2019.

Jest to sztafeta 4×100 dziewcząt w składzie: Zuzanna Basior, Urszula Walisiewicz, Dominika Czubak, Michalina Gosik.

Sztafeta wywalczyła Mistrzostwo Mazowsza w kategorii wiekowej U14.

W lekkoatletyce, w sztafetach 4×100 metrów, nie ma rozgrywanych Mistrzostw Polski w kategorii wiekowej U14. W związku z tym jest to najwyższy poziom i miejsce, jakie mogły dziewczyny wywalczyć.

Nieoficjalnie w statystykach prowadzonych przez PZLA nasza sztafeta ma 5. czas w kraju w swojej kategorii wiekowej. Gdyby doszło do bezpośredniej konfrontacji sztafet U14, dziewczyny z Sochaczewa mogłyby na pewno pokusić się o medal.

Trzon sztafety tworzą sprinterki: Urszula Walisiewicz – indywidualnie Mistrzyni Województwa Mazowieckiego w biegu na 300 metrów w kategorii U14 oraz Michalina Gosik, Wicemistrzyni Województwa Mazowieckiego w kategorii U14 na dystansie 60 metrów. Dominika Czubak i Zuzanna Basior to finalistki Mistrzostw Mazowsza w skoku w dal. W tabelach lekkoatletycznych Mazowsza dziewczyny plasują się w pierwszej 20, w swojej koronnej konkurencji – skoku w dal.

Od stycznia 2020 wszystkie dziewczyny zmieniają kategorię wiekową na „młodzik”. W tej kategorii rocznikiem będą najmłodsze. Ciężka będzie ich sportowa przeprawa ze starszymi rywalkami. Dlatego Zarząd Klubu postanowił nagrodzić i wyróżnić dziewczęta udziałem w Plebiscycie na Sportowca Roku 2020.

Czekamy na kolejne zgłoszenia.

ex

1 Komentarz

Dodaj komentarz