Strona główna Wyszogród Wisła nadal cuchnie

Wisła nadal cuchnie

559
0
PODZIEL SIĘ

Choć awaria oczyszczalni ścieków „Czajka” w Warszawie została usunięta ostatecznie w listopadzie 2019 roku, to jednak stan jakości wody w Wiśle koło Wyszogrodu nadal jest alarmujący. Rzeka wciąż jest poważnie zanieczyszczona.

– To już trwa od dawna i nic się nie zmienia. Jakieś 2-3 lata temu Wisła była w miarę czysta. Teraz nawet wystarczy przejść się na miejskie nabrzeże, aby zobaczyć, jak brudna i zanieczyszczona jest woda, i ile niesie z sobą śmieci. Tego wcześniej nie było. Awaria w „Czajce” owszem wpłynęła na stan rzeki, ale woda w Wiśle stale jest od kilkunastu miesięcy w katastrofalnym stanie. My, mieszkańcy mający domy nad Wisłą to widzimy i stale zgłaszamy odpowiednim służbom. Jednak nasze alarmy pozostają bez echa – mówi pani Halina, mieszkanka Wyszogrodu, mająca dom na nabrzeżu Wisły.

Jej bliscy oczekiwali, że po usunięciu awarii sytuacja zdecydowanie się poprawi. Jednak po krótkim czasie lepszej nieco jakości wody, wszystko wróciło do poprzedniego stanu, czyli nadal Wisła niesie z sobą ścieki niewiadomego pochodzenia. Wielkie fale białej piany zauważyli w poniedziałek 29 grudnia miejscowi wędkarze. Ich zdaniem sytuacja jest nawet gorsza niż po awarii oczyszczalni w „Czajce”. Te spostrzeżenia potwierdzają mieszkańcy nabrzeży w Wyszogrodzie.

Nie mam już sił zgłaszać, że woda śmierdzi i jest brudna. Widać wszystko gołym okiem, że ktoś ją zanieczyszcza. Obawiam się, że będzie jak zwykle – policja przyjmie kolejny raz zgłoszenie od nas i na tym się skończy – dodaje mieszkanka Wyszogrodu.

Policjanci z Wyszogrodu potwierdzają, że każdy zgłoszony przez mieszkańców sygnał przekazują do Wód Polskich. Co dalej robią kontrolerzy, tego nikt nie wie. Mieszkańcy podejrzewają, że to któraś z pobliskich firm na trasie od Warszawy do Wyszogrodu wypuszcza od kilku ostatnich lat ścieki do rzeki, by zaoszczędzić na ich oczyszczaniu.

BN

fot.pixabay

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWzorem Cracovii
Następny artykułW niedzielę zagra Orkiestra