Strona główna Powiat W trosce o zdrowie mieszkańców

W trosce o zdrowie mieszkańców

369
0
PODZIEL SIĘ

Każdego roku sochaczewski samorząd organizuje prozdrowotne programy profilaktyczne. Także i w tym mieszkańcy Sochaczewa będą mogli skorzystać z badań ultrasonografem, profilaktyki raka piersi czy bezpłatnych badań dzieci.

 Znamy już założenia programu prozdrowotnego realizowanego przez urząd miejski w 2020 roku. Opiera się on na profilaktycznych badaniach piersi, USG dla dzieci w mobilnym gabinecie fundacji Ronalda McDonalda oraz szczepieniach przeciw grypie dla seniorów. Stałym punktem są też wizyty krwiobusu, w tym roku częstsze niż dotychczas.

Bezpłatna profilaktyka

W tym roku na terenie Sochaczewa będą kontynuowane badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia i refundowanego przez NFZ.

W badaniu mogą wziąć udział panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, a nie miały wykonanej mammografii w ramach programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w 2019 roku otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. W tym roku uprawnienia do skorzystania z bezpłatnej mammografii nabywają również panie urodzone w 1970 roku. Dodajmy, że w tym miesiącu badania odbędą się jeszcze  31 stycznia przy markecie Kaufland w Alei 600-lecia.

– Oprócz badań przysługujących zgodnie z programem, dwa razy w roku mogą je wykonać panie młodsze lub starsze niż wskazuje na to ogólnopolski program refundowany przez NFZ. Wtedy koszty badań pokrywa burmistrz. Zazwyczaj odbywają się one w marcu z okazji Dnia Kobiet i w maju na Dzień Matki. Podobnie będzie w tym roku. W marcu mammobus firmy Medica będzie oczekiwał na panie w dniach 8-11, a jeden z tych dni zostanie przeznaczony dla mieszkanek Sochaczewa spoza programu. Za badania zapłaci urząd. Termin majowego badania jest jeszcze uzgadniany – mówi Joanna Kamińska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM. Dodajmy, że w ubiegłym roku z akcji wczesnego wykrywania i profilaktyki raka piersi skorzystało prawie 1000 mieszkanek Sochaczewa.

 Przebadają maluchy

Kolejnym elementem programu, tym razem oczekiwanym przez rodziców, będą wizyty w Sochaczewie gabinetu na kołach fundacji Ronalda McDonalda. Lekarze fundacji wykonują USG całego ciała najmłodszym mieszkańcom miasta. Badania te pomagają wykryć wszelkie nieprawidłowości w organizmie dziecka i szybko podjąć dalszą diagnostykę lub leczenie u konkretnych specjalistów. Przez lata funkcjonowania programu w naszym mieście, setki rodziców skorzystały z takiej możliwości. Badania są bezpłatne dla pacjentów, finansuje je burmistrz. W tym roku najprawdopodobniej ambulans odwiedzi Sochaczew w weekend 12-14 czerwca. W tym roku zaplanowano także kontynuację programu szczepień przeciw grypie dla seniorów. Skorzysta z niego, jak w poprzednich latach, 500 osób powyżej 60. roku życia. Kolejną prozdrowotną propozycją miejskiego samorządu będzie „Biała niedziela”. Przypomnijmy, że w 2019 roku w jej w ramach przebadanych zostało 208 osób. Jej termin nie został jeszcze ustalony.

Chcemy zorganizować dużą imprezę plenerową, podczas której mieszkańcy będą mogli wykonać EKG, zbadać poziom cukru, cholesterolu, zmierzyć ciśnienie krwi, skorzystać z porad medycznych, otrzymać ulotki dotyczące zdrowego trybu życia. Wbrew pozorom wiele osób na co dzień nie interesuje się swoim zdrowiem, u lekarza lub w szpitalu pojawiają się wtedy, kiedy zdarzy się coś poważnego. My natomiast stawiamy na profilaktykę, bo lepiej zaradzić jakiemuś problemowi w porę, niż później cierpieć – mówi Joanna Kamińska. Dodając, że w tym roku w ramach realizowanego programu nie zabraknie również ambulansu, w którym możemy oddać krew. Ambulans będzie przyjeżdżał w trzy kolejne środy miesiąca, poczynając od pierwszej. Warto wspomnieć o tym, że w ubiegłym roku dzięki organizacji na terenie miasta punktu poboru krwi mieszkańcy Sochaczewa oddali tylko do października 239 850 mililitrów tego najcenniejszego leku.

opr. dot

fot.pixabay