Strona główna Kampinos Ulica, która budzi emocje

Ulica, która budzi emocje

640
0
PODZIEL SIĘ

Od Komorowa w kierunku Granicy przebiega ulica, o którą od jakiegoś czasu trwa batalia. Niektórym niezbyt jej nazwa – Psikorska przypadła do gustu. Jednych to dziwi, innych złości, a jeszcze inni machają na to ręką, gdyż problem wydaje się nadmuchany. Od przyjęcia nazwy przez Radę Gminy Kampinos minęło już pół roku.

– Jadąc do Granicy zobaczyłem tablicę z dziwną nazwą ulicy. W urzędzie gminy dowiedziałem się, że wymyślili to ludzie z Komorowa – zauważa jeden z mieszkańców gminy.

Niektórzy dziwią się skąd taka nazwa, która niewiadomo, co ma znaczyć.

Wątpliwości na sesji Rady Gminy Kampinos w sierpniu ubiegłego roku rozwiał Stefan Basiak, sołtys Komorowa.

– Z wiadomości uzyskanych od starszych mieszkańców Komorowa dowiedziałem się, że niedaleko stąd było miejsce zwane Przykory i była Droga Przykorska, która potem zmodyfikowano na Psikorską. Stąd wzięła się Psikorska, która jest gwarowym określeniem tej ulicy. Tak jak pobliski Wygun. To ważne miejsca dla mieszkańców naszego sołectwa i zwracamy się z prośbą o pozostawienie tej ulicy jako Psikorska – argumentował sołtys.

Propozycja była, by ta ulica nazywana była Aleja Parkową. Jednak w stu procentach mieszkańcy Komorowa optowali za Psikorską Radni przyjęli argumentacje sołectwa i utrzymali dawną, gwarową nazwę.

Część mieszkańców podważa wcześniejsze ustalenia i wręcz twierdzi, że na mapach i planach są bzdurne i gwarowe. Walka na argumenty trwa. Jako autorytet powoływany jest Lechosław Herz, który dobrze znał Puszczę Kampinoską, a nie używał gwary lokalnej. Tu jednak spora grupa się opiera, że dawna nazwa podoba się mieszkańcom i jest dla nich ważna, bo identyfikuje ich regionalnie.

Oczywiście na starych mapach możemy spotkać nazwę Przykorska Droga, na nowszych Psikorska Droga. Jednak Psikorska jest częściej. Najstarsi mieszkańcy, taką właśnie nazwą drogi się posługują, taką znają z dziada pradziada i prosimy o uszanowanie naszego wyboru, który nawiązuje zarówno do historii i aktualnych map geodezyjnych. Mieszkańcy nie wyrazili zgody na nazwę Aleja Parkowa – zauważa jedna z mieszkanek Marzena Skierkowska.
Reszta mieszkańców gminy nie widzi powodów dokonywania rewolucji w nazwach. Mimo oporów niektórych uważają, że nazwa, której rodowód ma ponad 300 lat powinna pozostać.

– Co komu to przeszkadza. Nazwa jest, jaka jest i mi się osobiście podoba – stwierdza jeden z mieszkańców.

Problem ten może błahy, ale dyskusje na temat ulicy Psikorskiej toczą się już tygodniami, od sierpniowej uchwały rady Gminy Kampinos.

BN

Fot. Stanisław Jażdżyk