Strona główna Powiat Tanie i ekologiczne grzanie

Tanie i ekologiczne grzanie

487
0
PODZIEL SIĘ

Popularność Odnawialnych Źródeł Energii i duże zainteresowanie mieszkańców gmin tym tematem spowodowały, że gminy Nowa Sucha, Młodzieszyn. Rybno i Brochów zdecydowały o wspólnych staraniach w sprawie wspólnego projektu w odnawialne źródła energii. Tym bardziej, że pojawiła się możliwość dofinansowania z funduszy norweskich OZE.

To bardzo dobry pomysł na takie wnioskowanie o dotacje. Przewiduje wsparcie w wysokości 80 procent. To korzystne dla mieszkańców zainteresowanych ekologiczną energią do potrzeb domowych – mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Oferta jest korzystna zwłaszcza dla gmin o niewielkim budżecie, gdzie mieszkańców nie stać na kosztowne, ekologiczne instalacje. Przy niewielkich kosztach mają oni możliwość zainstalowania urządzeń fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła i pieców na pellet. Wspólny projekt obniża też koszty obsługi, dzieląc je równo na uczestników inwestycji.

Pomysł nienowy, ale dobry

Fundusze norweskie to potoczna nazwa bezzwrotnej pomocy finansowej dla Polski w postaci dwóch instrumentów pod nazwą: Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweski Mechanizm Finansowy. Środki na dofinansowanie pochodzą z trzech krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, będących zarazem członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a mianowicie z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, czyli tzw. Państw Darczyńców.

Obecnie trwa organizacja naboru wniosków o dofinansowanie w ramach trzeciej już edycji funduszy na lata 2014-2021. Sam nabór zacznie się lada moment. Wsparcie w jego ramach przyznano w sumie 15 państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim na kwotę ponad 2,8 mld euro. Polska z 809,3 mln euro, podobnie jak w poprzednich latach jest największym beneficjentem tych środków. Za dystrybucję środków z zakresu środowiska i energii w naszym kraju odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako operator Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Planowany budżet programu wynosi 500 mln zł. Dzięki temu uruchomione wsparcie częściowo będzie mogło wypełnić lukę w dostępnym na krajowym rynku finansowaniu wynikającą z wyczerpania się środków z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a unijnym dofinansowaniem z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

W obszarze „Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne” do podziału będzie 112,118 mln euro. Poza wsparciem projektów termomodernizacyjnych użyteczności publicznej i ich modernizacji, przewidziana jest też likwidacja nieekologicznych, indywidualnych źródeł ciepła.

­– Warto z tego dofinansowania skorzystać. Przecież czyste powietrze i ekologia są naszym atutem. Powinniśmy dbać o nasz klimat i otoczenie w każdy możliwy sposób. Wspólny projekt jest korzystny dla naszych mieszkańców – dodaje Piotr Szymański, wójt gminy, który o pomyśle skorzystania z projektów norweskich wspominał jesienią ubiegłego roku.

Deklaracje już gotowe

W gminach zbieranie informacji i deklaracji od mieszkańców już się zakończyło. Obecnie organizowane są spotkania informacyjne z mieszkańcami, które mają wyjaśnić zakres wsparcia, jak również zasady i możliwości skorzystania z dotacji. Każda z gmin ustala indywidualny termin spotkań po wstępnej weryfikacji zgłoszeń od mieszkańców.

Wcześniej mieszkańcy z gmin Rybno, Nowa Sucha, Brochów i Młodzieszyn musieli wypełnić deklaracje, w których zgłosili akces do projektu. Trzeba było wskazać, jakim urządzeniem OZE jest się zainteresowanym, oraz wskazać formę własności nieruchomości, uregulowany stan prawny oraz informacje o tym, że posiada się konto bankowe. Dodatkowo zainteresowany musiał zadeklarować zgodę na inne prace inwestycyjne – modernizację i wzmocnienie dachu przy instalacji OZE na obiekcie. Trzeba było też wyrazić zgodę nie dochodzenia roszczeń w przypadku nieotrzymania przez gminy dofinansowania.

Najbliższe spotkanie informacyjne odbywa się w sali sesyjnej Urzędu Gminy Rybno w czwartek, 9 stycznia. W pozostałych gminach jeszcze nie ustalono daty spotkań informacyjnych. Zapewne odbędą się one do końca stycznia.

Jednocześnie w gminie Nowa Sucha pojawiło się ostrzeżenie przed oszustami, którzy zaatakowali mieszkańców, posiadaczy nowych instalacji OZE realizowanego w ramach obecnego gminnego projektu. Oszuści próbują wyłudzić pieniądze na dodatkowe gwarancje, choć wykonawca zabezpiecza sam inwestycje.

­– Gwarancja na zainstalowane urządzenia nie wymaga żadnej dodatkowej opłaty. Mamy sygnały, że pojawiły się na terenie naszej gminy osoby, które w zamian za objęcie instalacji OZE gwarancją, żądają opłaty. Takie przypadki proszę zgłaszać na policję, bo jest to ewidentnie próba wyłudzenia pieniędzy – informuje wójt gminy Nowa Sucha.

Bogumiła Nowak

Fot. pixabay