Strona główna Historia Szlakiem wielkiej wojny

Szlakiem wielkiej wojny

452
0
PODZIEL SIĘ

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprasza do uczestnictwa w VIII edycji Rajdu Pieszego Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką. W tym roku rajd odbędzie się 15 lutego w Puszczy Kampinoskiej, na trasie Nowiny – Kurlandzka Góra -Wilcze Śladowskie – Wilcze Tułowskie.

Na trasie Rajdu zwiedzimy zachowane w terenie relikty umocnień polowych z okresu wojny pozycyjnej nad Bzurą 1914/1915, w tym m.in. obozowisko V Korpusu Syberyjskiego oraz z okresu walk w Puszczy Kampinoskiej z lipca i sierpnia 1915 roku.

Rajd rozpocznie się o godzinie 9.30 wyjazdem jego uczestników autokarem spod siedziby Muzeum. W tym roku do przejścia będzie 12 kilometrów. Jak informują organizatorzy, liczba miejsc jest ograniczona do 40 osób, a wpisowe wynosi 15 złotych. Zapisy w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. Za udział uczestnicy otrzymają pamiątkowe znaczki.

Dodajmy, że V Korpus Syberyjski wycofał się na pozycje obronne na prawym brzegu Bzury i w Puszczy Kampinoskiej po ciężkich walkach z wojskami niemiecki, jakie rozegrały się w rejonie Iłowa i Młodzieszyna w grudniu 1914 roku. Przez następnych kilka miesięcy, aż do letniej ofensywy wojsk cesarskich w 1915 roku, front został ustabilizowany między innymi na linii Bzury i Rawki, gdzie przez kilka miesięcy trwała wojna pozycyjna. W efekcie tych walk Sochaczew, jak i miejscowości położone wzdłuż frontu zostały zrównane z ziemią.

Jerzy Szostak

Fot.: MZSiPBnB