Strona główna Teresin Sto lat Pani Zofii Materskiej

Sto lat Pani Zofii Materskiej

407
0
PODZIEL SIĘ

To były niezwykłe urodziny. Bo aż setne. Cały wiek przeżyła już Zofia Materska z gminy Teresin. Taki jubileusz nie zdarza się często, dlatego jej święto miało wyjątkowy charakter.

Mieszkanka Szymanowa, nie kryła wzruszenia, a zarazem zaskoczenia. To był jej dzień, całej rodziny i nie tylko. W ubiegłą niedzielę, 26 stycznia wszystko rozpoczęło się od mszy św. w parafialnym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szymanowie.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w niedalekim Domu Gościnnym „Nad Stawem”. Zgromadziła ona wielu gości, wśród których był też Marek Olechowski, wójt gminy Teresin. Tego dnia nie mogło też zabraknąć przedstawicieli władz Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Teresinie. Był prezes Piotr Ptaszkiewicz i Tadeusz Szymańczak z Rady Nadzorczej.

Podczas uroczystości obchodów 100-lecia urodzin Pani Zofii dokonaliśmy aktu nadania i wręczenia Honorowego Członkostwa. Jubilatka była niezwykle zawiązana z ruchem spółdzielczym „Samopomoc Chłopska” w Teresinie, a także Spółdzielczą Kasą w Szymanowie. Była pierwszą księgową i współzałożycielem Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w 1946 roku. Przez kilka kadencji była członkiem Rady Nadzorczej GS Teresin. Była osobą aktywnie działająca w naszym środowisku. Ponadto współorganizowała i śpiewała wraz z mężem Stefanem w parafialnym chórze w Szymanowie – wymienia Tadeusz Szymańczak.

Za swoje zasługi Pani Zofia Materska była wielokrotnie honorowana znaczącymi odznaczeniami. I tak, w 1977 roku otrzymała Odznakę Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego, w 1983 roku Odznakę za Zasługi dla Województwa Skierniewickiego, a rok później medalem 40-lecia Polski.

W 1995 roku Pani Zofii ówczesny prezydent RP Lech Wałęsa nadał Brązowy Krzyż Zasługi, zaś w 2019 roku, uchwałą Walnego Zebrania Członków GS   w Teresinie, nadano jej Honorowe Członkostwo tej spółdzielni. Przede wszystkim, w uznaniu jej szczególnych zasług na rzecz spółdzielczości oraz aktywności i zaangażowania w rozwiązywaniu codziennych problemów dotyczących spółdzielczości.

Dostojnej Jubilatce życzymy przede wszystkim zdrowia, siły, szczęścia oraz satysfakcji z każdego dnia i kolejnych zacnych urodzinowych świąt.

Marcin Odolczyk

Fot. Tadeusz Szymańczak