Strona główna Powiat Starostwo przekazuje sprzęt strażakom

Starostwo przekazuje sprzęt strażakom

317
0
PODZIEL SIĘ

Sochaczewska Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej wzbogaciła się o 4 komplety ubrań specjalnych oraz pompę do cieczy ropopochodnych. Starostwo Powiatowe w Sochaczewie już kolejny raz pozyskało środki w ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, dzięki czemu strażacy mogą pracować na nowym sprzęcie. Oficjalnego przekazania dokonała w urzędzie Starostwa Jolanta Gonta, starosta sochaczewski.

W listopadzie 2019 roku została podpisana umowa dotacji na dofinansowanie realizacji zadania pn. „Zakup dla Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie sprzętu do zapobiegania, ograniczenia i likwidacji zagrożeń dla środowiska w postaci pompy do cieczy ropopochodnych oraz ubrań specjalnych dla strażaków” w ramach Programu nr 2019-NZ-2 pn. Zapobieganie zagrożeniom środowiska i poważnym awariom oraz usuwanie ich skutków poprzez zakup sprzętu ratowniczego.

Dobry i bezpieczny strój oraz sprzęt specjalistyczny, to podstawa pracy strażaków – podkreśla Jolanta Gonta, starosta sochaczewski.

Zakup pozwoli na szybsze i sprawniejsze prowadzenie akcji ratowniczych, szczególnie podczas zdarzeń w transporcie na drogach i torach. Pompa posłuży do sprawnego wypompowania paliwa, np. oleju napędowego lub innych płynów eksploatacyjnych z uszkodzonych – przeciekających baków i zbiorników, co w znaczący sposób ograniczy ilość substancji ropopochodnych, jakie mogą dostać się do gleby ze zbiorników pojazdu lub przewożonych na pojeździe. Nowe ubrania znacznie poprawią bezpieczeństwo i komfort pracy strażaków, co wpłynie na efektywność i czas trwania działań.

W przekazaniu umundurowania uczestniczył ze strony Starostwa także Tadeusz Głuchowski – wicestarosta, a straż reprezentował st. bryg. Piotr Piątkowski, komendant powiatowy PSP, oficer prasowy kpt. Rafał Krupa oraz mł. asp. Jarosław Modrzejewski.

Warto przypomnieć, iż to kolejne wsparcie dla sochaczewskich strażaków. W poprzednich latach dzięki dofinansowaniu udało się zakupić np. komplety ubrań specjalistycznych czy plandeki służące do zabezpieczenia uszkodzonych dachów.

– Kolejny raz Starostwo Powiatowe w Sochaczewie włącza się dość mocno w pomoc naszej straży pożarnej. Pomagamy w miarę możliwości sukcesywnie pozyskiwać środki na potrzebny sprzęt, ale też w ostatnim czasie przekazaliśmy pieniądze w wysokości 200 tysięcy złotych na rozbudowę siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie, wcześniej utwardziliśmy plac przed budynkiem – mówiła podczas przekazania Jolanta Gonta.

Z kolei st. bryg. Piotr Piątkowski, komendant powiatowy PSP, na wstępie podziękował starostom w imieniu własnym i strażaków za przekazany sprzęt: – Proszę o przekazanie podziękowań dla całego Zarządu Powiatu i pracownikom urzędu, którzy byli zaangażowani w ten zakup. A był on możliwy dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość tego sprzętu to ponad 21 tys. złotych.

Wskazał przy tym, iż straż odnotowuje każdego roku bardzo dużo zdarzeń.

– Od 2010 do 2016 roku liczba ta wahała się w granicy 1300-1400 rocznie. Natomiast 2018 rok był przełomowy, bo odnotowaliśmy 1698 zdarzeń, a 2019 rok okazał się jeszcze bardziej pracowity. Mieliśmy 1747 zdarzeń – akcji ratowniczo-gaśniczych. Około 60 procent to są wyjazdy do miejscowych zagrożeń, czyli tych, które nie są pożarami, a które wymagają działań straży pożarnej. Głównie to wypadki samochodowe, działania związane z usuwaniem skutków wichur czy ulew. Proporcjonalnie rośnie też liczba fałszywych wyjazdów, rocznie jest około 100-130 – wymieniał komendant Piątkowski.

Korzystając z okazji, podziękował staroście za wygospodarowanie w budżecie powiatu pieniędzy na rozbudowę siedziby Komendy przy ul. Staszica.

O samym przekazanym sprzęcie mówił oficer prasowy Komendy kpt. Rafał Krupa.

Zacznę od zestawu, jest to ubranie specjalne, trzyczęściowe wykorzystywane przez strażaków przy akcjach ratowniczo-gaśniczych. To obecnie najbardziej nowoczesny model ubrania i najbardziej ergonomiczny, wygodny i przyjazny dla nas w codziennej pracy. Składa się ze spodni, zestawu dwóch kurtek odpornych nawet na temperaturę kilkuset stopni. Kolejny element to pompa, która wykorzystywana będzie podczas akcji związanych z ratownictwem chemicznym, przede wszystkim podczas wypadków z udziałem samochodów ciężarowych, kiedy to dochodzi do wycieku oleju, paliwa ze zbiornika. Z wykorzystaniem tej pompy jesteśmy w stanie dostać się do wnętrza zbiornika i wypompować jego zawartość tak, by nie doszło do skażenia środowiska.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie