Strona główna Kultura Sekretne życie dawnej kolei

Sekretne życie dawnej kolei

386
0
PODZIEL SIĘ

 Roman Czejarek, znany słuchaczom Programu I Polskiego Radia, tym razem wystąpi jako spec od historii kolejnictwa w Polsce. Razem z Wydawnictwem Księży Młyn zaprezentuje w Sochaczewie, w środę – 15 stycznia, swoją najnowszą książkę „Sekrety polskich kolei”. A w niej nieznane historie o polskich pociągach, stacjach oraz o sprawach znanych i mniej znanych. Szykuje się ciekawe spotkanie dla fanów dawnego kolejnictwa.

Autor książki, Roman Czejarek, to znany dziennikarz radiowy i telewizyjny. Był współautorem popularnego programu „Lato z Radiem”, ulubionego przez słuchaczy i najczęściej słuchanego w czasie wakacji. Roman Czejarek z mikrofonem i aparatem fotograficznym wiele razy przemierzył całą Polskę. W 2019 roku otrzymał nagrodę i tytuł najlepszego dziennikarza turystycznego m.in. za audycje ze skansenów kolejowych. Podsumowaniem tych wędrówek po kraju jest m. in. jego najnowsza publikacja.

Książka opowiada o kolejowych sekretach, zagadkach i sprawach znanych, ale też i tych, które dawno odeszły w zapomnienie i niewiele osób je pamięta, poza rzecz jasna pasjonatami dróg żelaznych.

Z książki Czejarka można dowiedzieć się, co to były świecące pociągi z odpadami nuklearnymi – rzecz, która przez długie lata skrzętnie była utrzymywana w tajemnicy. Są też wspomniane i takie ciekawostki jak tunel śmierci w Górach Sowich, czy też „Gagariny”, które zamienione zostały na „Batmany”.

– „Masz w głowie olej, to idź na kolej” mówiono w Polsce w czasach PRL i to właśnie wtedy PKP przeżywało okres swojego największego rozkwitu, zatrudniając ponad 360 tysięcy ludzi – zaznacza Roman Czejarek w swej książce. – „Rytm kolei pulsem gospodarki” głosiło w tym czasie inne popularne propagandowe hasło. Pociągi przewoziły towary i ludzi. Wiozły robotników do pracy, młodzież na wakacje i śląski węgiel do portów. Specjalnymi salonkami podróżowali najważniejsi przedstawiciele władz – prezydent, premier i oczywiście I sekretarz KC PZPR. Kolejowe szkoły przyciągały tłumy chętnych, bo praca w PKP oznaczała stabilizację, prestiż i przywileje, m. in. bezpłatne przejazdy, wczasy w wagonach, deputat węglowy, darmowy mundur i olbrzymie zniżki dla całej rodziny – dodaje.

Kolej tamtych czasów, to zdaniem Romana Czejarka, tysiące opowieści i sekretów, które warto poznać. Jeszcze większym szacunkiem kolejarze cieszyli się w czasach II Rzeczypospolitej. To wtedy powstały legendarne – Luxtorpeda i Piękna Helena.

– Pociągi jeździły czasami nawet szybciej niż dziś. Nasi konstruktorzy za projekty superszybkich lokomotyw zdobywali w Paryżu cenne medale i wyróżnienia. Na dworcach czas podróżnym umilały ekskluzywne restauracje i kolejowe kina. Słynne lokomotywy oraz kolejarze wiele razy pojawiali się na dużym i małym ekranie, miedzy innymi w w Lalce, Katyniu, Rodzinie Połanieckich, 07 zgłoś się – wspomina autor “Sekretów polskich kolei”.

Spotkanie w Romanem Czejarkiem w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie p godzinie 18.00. Wstęp wolny.

BN

Fot. Archiwum Roman Czejarek