Strona główna Sochaczew gmina Priorytet wymusza życie

Priorytet wymusza życie

406
0
PODZIEL SIĘ

Stałym i niezmiennym priorytetem inwestycyjnym w gminie Sochaczew są drogi oraz finansowanie oświaty. Na tę część, wśród planowanych przedsięwzięć gminnych, przeznaczanych jest najwięcej funduszy z budżetu gminy. Jednak jest to niestety konieczność, gdyż gmina co roku notuje przyrost o kilkaset mieszkańców i to głównie ludzi młodych, którym potrzebny jest dobry dojazd do pracy i szkół. Jak również dobre, konkurencyjne do miast warunki kształcenia.

Przyrost mieszkańców naszej gminy, to stała tendencja. Średnio rocznie to około 400 osób więcej. To głównie nowi mieszkańcy, którzy kupili u nas nieruchomość lub przeprowadzili się na miejsce osób wcześniej tu mieszkających. Są też tacy, którzy wracają z zagranicy i dopisują na zasadzie transkrypcji dokumentów swoje dzieci. Jesteśmy gminą notującą najbardziej dynamiczny przyrost mieszkańców na terenie powiatu sochaczewskiego. Taki trend wyznacza konieczność budowania nowych dróg dla nowych mieszkańców, aby mogli dojeżdżać do pracy, a ich pociechy do szkół. Najczęściej ci nowi mieszkańcy to osoby aktywne zawodowo, które przeprowadzają się, uciekając z miasta takiego jak Warszawa, czy Sochaczew –­ mówi Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Wspólnie i samodzielnie

Gmina większość inwestycji stara się realizować z własnego budżetu, przy wsparciu różnych dotacji. Jak zaznacza wójt Orliński, nie wszystkie zadania udaje się sfinansować z własnego budżetu.

­– Drogi i przeprawy mostowe to najdroższe inwestycje, jakie realizujemy. Staramy się więc szukać źródeł dofinansowania z różnych dopłat rządowych i unijnych. Przedsięwzięcia realizujemy sukcesywnie, bo nie od razu wszystko da radę zrobić – zaznacza wójt.

Gmina Sochaczew jest w tej szczęśliwej sytuacji, że w porównaniu z innymi gminami powiatu sochaczewskiego jest najbogatsza. Ma największy budżet. Inne gminy mogą tylko o takim pomarzyć. Ten budżet pozwala realizować wiele zadań. Choć i tu mieszkańcy mają zastrzeżenia do jakości wielu dróg. Przykładem najgorszej drogi jest ta w Kożuszkach Parceli. Jednak sytuacja zmieni się w tym roku. Jak zapowiada Mirosław Orliński, dzięki uzyskanemu wsparciu z Fundacji Rozwoju Dróg Samorządowych ma ona wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej. Jednak inwestycja ta ruszy dopiero na wiosnę. Koszt, ponad 1,2 miliona złotych.

­Również z wiosną ruszy naprawa źle wykonanej drogi w Kuznocinie, o czym niedawno wspominaliśmy. Wykonawca wykonał ją niezgodnie ze specyfikacją i konieczna jest korekta.

Inwestycją, która z punktu widzenia gminy jest bardzo ważna, jest nowa przeprawa mostowa na Bzurze. Na początku lutego ubiegłego roku gmina Sochaczew podpisała umowę z powiatem sochaczewskim na udzielenie pomocy w jej realizacji. Koszt inwestycji okazał się mniejszy i tym samym radni zdecydowali o zmniejszeniu udziału gminy. Zamiast 750 tys. złotych gmina Sochaczew dołoży w latach 2020-2021 tylko 500 tys., po 250 tys. złotych na każdy rok.

Szkoły też czekają

Kolejnym priorytetem, niejako wymuszonym w ostatnim czasie, jest doinwestowanie w szkołach. To wynik reformy oświaty, która spowodowała, że większej licznie uczniów w placówkach trzeba powiększyć bazę lokalową. Zdaniem radnych gminy Sochaczew, reforma oświatowa spowodowała zawirowania budżetowe, gdyż ustawodawca nie przewidział konieczności takiej rozbudowy wiejskich szkół.

Szczególnie pilna sytuacja jest w SP w Mokasie, gdzie ilość uczniów wzrosła prawie o 30 procent w stosunku do tego, co było przed reformą.

­– Dwie klasy więcej, to może nie tak wiele, ale to dodatkowe około 30-40 osób przy szkole, która miała w roku około setki uczniów to sporo. Trzeba gdzieś tych uczniów ulokować, a nie chcemy, aby dzieci kończyły zajęcia w godzinach wieczornych. Stąd też konieczność poszerzenia bazy szkolnej. Zakończyliśmy już przebudowę w Feliksowie. Zaraz wchodzimy na Gawłów i myślimy o inwestycji w Mokasie –­ stwierdza wójt Orliński.

I tak modernizacja SP w Gawłowie ma w sumie kosztować 4 mln złotych. W roku 2020 zaplanowane wydatki inwestycyjne sięgną 2,3 mln złotych, a w 2021 – 2,4 mln złotych.

W gminie myślą też o poszerzeniu opieki przedszkolnej, by ta zaczynała się od 3 lat. To zdaniem wielu konieczność z uwagi na pracujących rodziców, którzy nie mają z kim zostawić swych pociech. To też generuje nowe koszty dla gminy. Jednak jak wielokrotnie podkreślają radni gminy, nie można oszczędzać na oświacie, gdyż to przyszłość. Trzeba też, co dodają, starać się wykładać fundusze na gminny sport i kulturę. Tu gmina może się pochwalić dofinansowaniem klubu Sportowego Piast Feliksów oraz utrzymaniem Sochaczewskiej Orkiestry Dętej, a także wspieraniem lokalnych twórców.

Bogumiła Nowak

Fot. archiwum

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzeciw nałogom
Następny artykułW swingowym klimacie