Strona główna Sochaczew gmina Poszukiwanie ofiar

Poszukiwanie ofiar

481
0
PODZIEL SIĘ

 W lesie kożuszkowskim rozpoczął się kolejny etap poszukiwań mogił, w których spoczywają mieszkańcy powiatu sochaczewskiego pomordowani przez Niemców podczas II Wojny Światowej.

Podczas prowadzonych 28 grudnia prac powierzchniowych członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Badawczego Triglav znaleźli kolejne niewybuchy z czasów II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska zostały natychmiast zabezpieczone, po czym zgłoszone oficerowi dyżurnemu KPP Sochaczew, który skierował na miejsce patrol Policji w celu przejęcia i zabezpieczenia znaleziska do czasu przyjazdu saperów.

Mające potrwać co najmniej dwa lata badania, zostały podjęte po publikacjach zamieszczonych w Expressie Sochaczewskim. Obecnie prowadzone badania, jak poinformowali nas członkowie stowarzyszenia, ograniczają się do poszukiwań powierzchniowych, mających na celu określenie obszaru, na którym mogą spoczywać pomordowani.

Według mieszkańców wsi Kożuszki Parcel ofiary mają spoczywać na tzw. „górkach i dołkach”. Miało tam dochodzić – podczas II Wojny Światowej – do masowych egzekucji mieszkańców powiatu sochaczewskiego dokonywanych przez Niemców. Na „górkach i dołkach” miało dochodzić również do rozstrzeliwania polskich żołnierzy, którzy dostali się do niewoli podczas Kampanii Wrześniowej 1939 roku. To także w tym miejscu według relacji świadków mają spoczywać ofiary komunistycznego terroru.

dot

Fot.: Stowarzyszenie Historyczno-Badawcze Triglav