Strona główna Kultura Po dziadku został podróżnikiem

Po dziadku został podróżnikiem

387
0
PODZIEL SIĘ

W Kramnicach Miejskich 23 stycznia odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Arkadym Pawłem Fiedlerem, który polskim fiatem 126p, czyli popularnym maluchem, pokonał Afrykę i Azję. Swoje podróże po świecie dokumentuje relacjami na slajdach oraz filmach. Wydał też w 2016 roku książkę „Maluchem przez Afrykę”.

Nazwisko podróżnika z Poznania nie jest przypadkowe, gdyż Arkady Paweł Fiedler jest wnukiem słynnego Arkadego Fiedlera, autora „Dywizjonu 303” oraz wielu książek podróżniczych. Również kolejny w pokoleniu Arkady Radosław Fiedler, syn słynnego podróżnika, poszedł w ślady ojca. Towarzyszył mu w sześciu podróżach. Był też założycielem Muzeum w Puszczykowie pod Poznaniem, autorem kilku książek podróżniczych o Ameryce Łacińskiej i Afryce, a także posłem na Sejm RP z Wielkopolski poprzedniej kadencji.

Jego syn Arkady Paweł Fiedler początkowo pracował w jednej z korporacji w Londynie. Jednak bakcyl podróżowania odziedziczony po dziadku i ojcu dał o sobie znać. I po 11 latach młody Fiedler rzucił karierę korporacyjną i oddał się pasji odkrywania świata i kultywowania tradycji podróżniczych rodu Fiedlerów.

Obecnie Arkady Paweł mieszka i pracuje w Puszczykowie pod Poznaniem. Stamtąd też wyrusza na swoje wyprawy w świat. Od początku pasjonują go podróże samochodowe. Sam też jest autorem i producentem filmów podróżniczych oraz zdjęć. Jest też pomysłodawcą i organizatorem projektu filmowo-podróżniczego „PoDrodze”, w ramach którego zrealizował trzy wielkie wyprawy oaz wiele mniejszych wyjazdów. Pierwszą była wyprawa w 2009 roku maluchem wzdłuż granic Polski. Pięć lat później wyruszył fiatem 126p przez Afrykę. Był to projekt nominowany do nagrody Travelery National Geographic. Pokonał wtedy około 16 tysięcy kilometrów. Ostatnia z wypraw w 2016 roku, znów maluchem, tym razem z Puszczykowa –   przez Azję – do Władywostoku, na trasie około 22 tysięcy kilometrów. Z tej podróży powstał film, który zdobył pierwsze miejsce w konkursie DT Awards organizowanym przez serwis DriveTribe. „To wspaniała opowieść, gdy samochód zabiera nas i Arkadego w podróż przez różnorodne krajobrazy Azji i spotkania z fascynującymi ludźmi spotykanymi po drodze, choć niedosłownie” – uzasadniali wybór jurorzy konkursu. Będzie więc okazja poznać osobiście autora filmu i podróżnika. W tym roku Arkady Paweł planuje pokonanie obu Ameryk, również za kierownicą malucha. Zapewne zdradzi też, jak organizuje i przygotowuje swoje wyjazdy.

Spotkanie z podróżnikiem w Kramnicach Miejskich odbywać się będzie pod hasłem – „Maluchem przez Azję”. Współorganizatorami wizyty jest Stowarzyszenie Sochaczewskie Fiaty 126p. Początek spotkania z Arkadym Pawłem Fiedlerem o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie.

BN

Fot. Arkady Fiedler „PoDrodze”