Strona główna Sochaczew miasto Orkiestra zagrała w słońcu

Orkiestra zagrała w słońcu

370
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku w czasie 28 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyjątkowo dopisała pogoda. Mieszkańcy tłumnie przybyli na Plac Kościuszki. Uczestniczyli też w wielu imprezach na terenie Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego. W gminnych miejscowościach również zorganizowano aukcje, koncerty i zbiórką do puszek

Tegoroczny WOŚP odbywał się pod hasłem „Wiatr w żagle dla dziecięcej medycyny zabiegowej”. Pierwsze zbiórki zaczęły się już w sobotę w hipermarketach, gdzie przy kasach pojawiły się orkiestrowe puszki.

­– My, jak co roku rozpoczęliśmy akcję zbierania pieniędzy przez naszych wolontariuszy już od godziny 8.00. O tej porze ruszył też sochaczewski sztab WOŚP, jak zwykle jest w Komendzie Hufca ZHP. Zbieraliśmy aż do zmierzchu. Odbyły się też licytacje na antenie radia   i w internecie. Tradycyjnie zlicytowano Złote Serduszko WOŚP oraz fanty przyniesione przez mieszkańców i przedsiębiorców z Sochaczewa – wspomniał Krzysztof Wasilewski, szef Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sochaczewie.

Motocykle i auta retro

Na Placu Kościuszki jak zwykle pojawili się motocykliści z Boruta Moto Sochaczew oferujący przejażdżki motocyklem oraz gorące kiełbaski z grilla. Na placu można było sprawdzić się na symulatorze kolejowym, a także już od Stacji Muzeum przejechać specjalnym pociągiem retro. Trzeba było tylko wrzucić do puszki na Orkiestrę. W Kramnicach Miejskich odbyły się dwa turnieje brydż sportowego – dla seniorów i młodzieżowy.

Jak co roku do akcji włączyli się przedstawiciele miejskiego samorządu, którzy zbierali datki do puszek koło Domu Rzemiosła. W tym czasie na placu Kościuszki pasjonaci motoryzacji mogli podziwiać nowe i stare polskie fiaty. Pojawił się też jeden z najstarszych fiatów z lat 20. ubiegłego wieku. Niestety w trakcie przejażdżki po mieście zepsuł się na ulicy Warszawskiej i trzeba go było go odholować.

Około godziny 15.00 do Sochaczewa zawitało 28 biegaczy z Fundacji Przeciw Uzależnieniom z powiatu gnieźnieńskiego, biegnących pod hasłem „Pierwsza stolica do stolicy – Stop uzależnieniom od urządzeń cyfrowych”.

­– Wyruszyliśmy już w piątek z Trzcianki. W sobotę rano byliśmy w Gnieźnie. Cały czas biegniemy na zmiany. Każdy z biegaczy średnio po 10-20 kilometrów. Potem zmiana. Część ekipy odpoczywająca jedzie busem. Na 20.00 docieramy do Warszawy do studia Orkiestry i na Światełko do Nieba – mówi Marcin, jeden z uczestników i współorganizator biegu.

Czy będzie rekord?

Na terenach sochaczewskich szkół odbyło się kilka imprez w czasie których społeczności szkolne zbierały na WOŚP. Na antenie radia Sochaczew odbywały się aukcje. Tradycyjnie licytowano Złote Serduszko. W tym roku za 15 186 złotych wygrała je firma MK Forwarding Michał Kamiński.

­– Tylko z samych puszek zebraliśmy jak na razie 130 979,78 złotego. Przez cały tydzień w szkołach prowadzona będzie akcja orkiestrowa i pod koniec tygodnia przekazane zostaną nam puszki. Nie dotarły do nas jeszcze puszki z marketów i nie zakończyły się aukcje. Być może zbierzemy więcej niż przed rokiem, gdy uwzględni się wszystkie zbiórki i aukcje. Ostateczna kwota, jak zwykle, będzie znana dopiero pod koniec stycznia – mówi Anna Wasilewska z Hufca ZHP Sochaczew.

W ubiegłym roku 27 finał WOŚP był rekordowy pod względem zebranych funduszy. Wolontariusze Orkiestry z Sochaczewa zebrali 251 484,54 złote ze zbiórek i licytacji. Jak zaznacza Anna Wasilewska jest szansa uzyskania podobnie wysokiej kwoty jak przed rokiem. Cały czas trwa liczenie zbiórki.

Bogumiła Nowak

Fot 2. Bogumiła Nowak