Strona główna Powiat Kolejne próby oszustwa

Kolejne próby oszustwa

452
0
PODZIEL SIĘ

Wczoraj na terenie powiatu sochaczewskiego doszło do kolejnych prób oszustwa. Niestety, jedna z nich była udana. Mieszkanka Sochaczewa straciła 10 tys. złotych. Apelujemy do wszystkich mieszkańców powiatu sochaczewskiego o zachowanie ostrożności w rozmowach telefonicznych, szczególnie gdy pojawia się wątek przekazania pieniędzy.

Mimo licznych apeli Policji, wielu komunikatów w lokalnych mediach i spotkań z seniorami, nadal dochodzi do przestępstw na szkodę seniorów, którzy niejednokrotnie tracą oszczędności całego życia przekazując je obcym osobom lub pozostawiając w koszach na śmieci lub innych wskazanych przez przestępców miejscach. Wczoraj podejrzane telefony odebrały dwie mieszkanki Sochaczewa. Niestety, jedna dała się oszukać i straciła 10 tys. złotych.

Sochaczewscy policjanci przypominają!

Szczególnie zagrożone są osoby posiadające telefony stacjonarne. Sprawcy typują swoje ofiary spośród takich osób.

Nawet jeśli ktoś dopytuje, nie mów nikomu jaką sumą pieniędzy dysponujesz. Przestępcy i tak będą chcieli jak najwięcej. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nigdy nie zostawiaj pieniędzy w bramach, koszach na śmieci lub innych miejscach wyznaczonych przez rozmówcę. Jeżeli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za członka rodziny lub znajomego i potrzebuje od Ciebie pieniędzy, rozłącz się. Odłóż słuchawkę, odczekaj chwilę i zadzwoń bezpośrednio do najbliższych, żeby to potwierdzić. Nie dzwoń z numeru, na który dzwonili sprawcy. Nie wypłacaj z banku dużych sum pieniędzy bez konsultacji z najbliższymi. Ty działasz pod presją czasu z nadzieją, że pomożesz osobie najbliższej lub uchronisz swoje środki przed utratą. Twoja rodzina może mieć inne spojrzenie na tą sytuację. Jeśli ktoś próbował Cię oszukać lub padłeś ofiarą oszustów – natychmiast powiadom najbliższą jednostkę Policji.

Kolejny raz przypominamy!

Policja nigdy nie informuje osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. funkcjonariusz czy inny pracownik instytucji i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez nas na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr 997, czy 112 po prawdziwych policjantów. Każda informacja o wypadku członka rodziny powinna być zweryfikowana. Nie działaj pochopnie i zadzwoń z do najbliższych. W tym celu skorzystajmy najlepiej z innego aparatu telefonicznego np. od sąsiada.

KPP Sochaczew

fot.policja