Strona główna Teresin Kiermasz z wielkim sercem

Kiermasz z wielkim sercem

427
0
PODZIEL SIĘ

Tłum ludzi dobrego serca i wspaniały świąteczny klimat. Pierwszy taki plenerowy kiermasz bożonarodzeniowy w Teresinie z pewnością pozostanie w pamięci każdego z jego uczestników. Został zorganizowany, by wesprzeć zbiórkę na leczenie Mai Kapłon. Efekt? Aż 100 tysięcy złotych w ciągu pięciu godzin. Radości nie było końca, ale grać trzeba dalej, bo do 5,5 miliona złotych jeszcze trochę pozostało.

Na tyle bowiem wyceniona jest kosztowna operacja kręgosłupa w USA i prawdopodobnie to jedyna szansa na odzyskanie zdrowia Mai. Mimo że kwota robi wrażenie, to jednak mieszkańcy nie tylko gminy Teresin są pewni, że uda się ją uzbierać i wkrótce Maja będzie mogła szykować się do operacji.

Na swoim profilu fb Maja Kapłon pisze: „Jestem już po rozmowie z doktorem Lenke‼️Nastrojona ogromnym optymizmem. Doktor otrzymał pełną dokumentację medyczną. Zaczyna się proces planowania operacji, a lekarz oczywiście zapytał, czy dla niego zaśpiewam. Chyba nie mamy żadnych wątpliwości?! Mój stan jest ponaglający, jednak lekarz mówi, że teraz konieczna jest dieta, ćwiczenia oddechowe i (chciał nie chciał) mimo bólu muszę wstawać na spacery, by ćwiczyć mięśnie nóg. Jedyne czego nadal potrzebuję, to waszej pomocy w tej kwestii: siepomaga.pl/maja-kaplon”.

Udana premiera

Kiermasz bożonarodzeniowy w Teresinie debiutował jako plenerowe przedsięwzięcie. I była to premiera niezwykle udana. Jak zawsze, na wysokości zadania stanęły poszczególne sołectwa teresińskiej gminy, które wzięły sprawy w swoje ręce i przygotowały mnóstwo produktów na kiermaszowe stoły. A te uginały się od różnego rodzaju stroików, świątecznych dekoracji, pyszności w postaci ciast, ciasteczek, wigilijnych potraw, ale też gorących kiełbasek czy smakowitych zup. Wszystko własnoręcznie zrobione i przygotowane.

Oprócz sołectw w akcję włączyło się też wiele innych instytucji. Swoje stoisko wystawiło m.in. Ķoło Łowieckie „Grunwald” w Warszawie – serwując przepyszne wytwory z dziczyzny, byli też strażacy OSP, byli motocykliści oferujący przejażdżkę po ulicach Teresina.

W sali kinowo-widowiskowej w Dworcu TO.Kultura! na przybyłe dzieci czekały bajki na dużym ekranie, mogły też skorzystać z oferty animatorek i pomalować sobie buzie. Atrakcji tego dnia nie zabrakło dla nikogo. Najważniejsze, że w ciągu kilku godzin trwania kiermaszu udało się zebrać aż 100 tysięcy złotych na wsparcie Mai. Rekordowa suma, niezwykła atmosfera i bardzo zadowoleni uczestnicy, sprawiły, że przedsięwzięcie śmiało można zaliczyć do tych wyjątkowo udanych. A dodajmy, że to pomysł Julity Niedzińskiej – sołtys Elżbietowa. Jej inicjatywa niemal natychmiast spotkała się z aprobatą władz gminy Teresin oraz wszystkich sołectw, które przygotowały swoje stoiska pełne kolorowych, ale też przepysznych produktów. O muzyczny klimat zadbał Teresiński Ośrodek Kultury.

Dziękuję Pani Sołtys mojego rodzinnego Elżbietowa za pomysł oraz wszystkim dobrym sercom, które przyczyniły się do tak wielkiego sukcesu tego wydarzenia! Tak się cieszę, tyle dobra unosi się w powietrzu. Usłyszałam dziś, że poczuliście święta” – pisała tego dnia Maja na swoim profilu.

Kiermasz powróci

Tak oto plenerowy kiermasz świąteczny miał swoją premierę. Wypadła celująco, co podkreślali wszyscy, którzy w przedświąteczną sobotę przybyli na ul. Torową. Wśród nich był wójt Marek Olechowski.

Jestem za tym, aby kiermasz na stałe wpisał się w gminny kalendarz wydarzeń. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co tu się dzieje, jak wiele wspaniałej pracy włożyły poszczególne sołectwa w przygotowanie swoich stoisk. Do tego tylu ludzi dobrej woli, którzy wsparli organizację przedsięwzięcia. Wszystkich zjednoczył główny cel, pomoc naszej Mai Kapłon i to jest piękne – mówił wójt.

Na koniec warto przypomnieć, iż tuż przed świętami na sklepowych półkach pojawiła się specjalna płyta “The Voice of Poland Special Edition for Maja Kapłon”. Stanowi ona wyjątkową składankę przygotowaną przez uczestników „The Voice of Poland” i „The Voice Kids” na rzecz Mai Kapłon. Wszyscy artyści, których utwory znalazły się na krążku, zdecydowali się przekazać swoje honoraria na wsparcie leczenia Mai.

Marcin Odolczyk

Fot. Marcin Odolczyk