Strona główna Żelazowa Wola Karnawałowe atrakcje z Chopinem

Karnawałowe atrakcje z Chopinem

353
0
PODZIEL SIĘ

Po świątecznej przerwie ruszają kolejne spotkania z muzyką i historią w Żelazowej Woli. Na najmłodszych czeka Mała Akademia Chopinowska, Klub Przyrodnika i zajęcia umuzykalniając dla maluszków. Dla starszych szkolenie przewodników terenowych i zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Wszystko w myśl zasady, że dla każdego coś ciekawego się znajdzie.

Pierwsze spotkanie z muzyką dla najmłodszych w niedzielę 12 stycznia. To ostatnie w jesiennym cyklu zajęcia Małej Akademii Chopinowskiej i Klubu Podróżnika w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Tanecznie i dedektywistycznie

Najpierw najmłodsze dzieci w wieku 0-4 lata dzięki wykorzystaniu różnych rekwizytów, rytmicznego nucenia, śpiewanek i powtarzania sylab oraz innych zabaw edukacyjnych będą przygotowywać do świadomego odbioru muzyki. Organizatorzy do udziału w zajęciach zachęcają również rodziców, którzy przez wspólne kołysanie, taniec i śpiew mogą umocnić swoją więź ze swoim dzieckiem. Zajęcia trwają rozpoczynają się o godzinie 10.00 i 10.30.

Następnie uczestnicy Małej Akademii Chopinowskiej, czyli dzieci w wieku 4-6 i 7-11 lat spotkają się z walcem w ramach roztańczonego finału zajęć. Poznają jaki wpływ na muzykę Fryderyka Chopina miała twórczość Carla von Webera. „Zaproszenie do tańca” to popularny utwór, którym przybliżymy młodym słuchaczom rolę walca w XIX wieku. Niemniej istotne były wtedy też zasady dobrego zachowania, które obejmowały także bale, zabawy taneczne czy wieczory spotkań. I o tym też będzie mowa. Wybrane walce Chopina op. 34 i 64. będą podstawą do wspólnych zabaw muzycznych.

Natomiast młodzi miłośnicy natury podczas zajęć Klubu Przyrodnika dowiedzą się, jak rozpoznać w śniegu zwierzęce tropy.

– Na zajęciach spróbujemy przemienić się w detektywów i odkryjemy, kto w nocy buszuje po parku. Poznamy odcisk sarny, lisa, psa, kaczki i dzika oraz zastanowimy się, jak wiele informacji można wyczytać z pozostawionych na śniegu tropach. Postaramy się wskazać, jakie części kończyn odciskają się w śniegu u różnych gatunków zwierząt. Nauczymy się rozpoznawać tropy pospolitych dzikich zwierząt – mówią organizatorzy zajęć.

Koszt zajęć w Akademii i Klubie Przyrodnika po 15 złotych.

 Szkolenie i świat bez barier

 Z kolei na wtorek, 14 stycznia zaplanowane jest szkolenie dla przewodników terenowych. Składa się ono z części teoretycznej przybliżającej historię Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli, pochodzenia rodziców kompozytora oraz relacji rodzin Chopinów i Skarbków, właścicieli posiadłości. Ponadto omawiana będzie historia oficyny chopinowskiej, powstawania Muzeum oraz inne wątki związane z miejscem urodzenia Chopina. W programie też minirecital chopinowski.

Każdy uczestnik po zdaniu testu z wiedzy, otrzyma certyfikat, uprawniający do darmowego wstępu na teren Muzeum i Parku w Żelazowej Woli z grupą zwiedzających. Jak informuje Muzeum zainteresowanie szkoleniem było ogromne i już w tej chwili nie ma miejsc.

Styczeń zakończy się też kolejnym spotkaniem z cyklu Muzeum Bez Barier. Spotkanie dla osób niepełnosprawnych odbędzie się 29 stycznia. Zajęcia dotyczyć będę krakowiaka w muzyce klasycznej. Taniec ten jest obecny również w twórczości Chopina i innych polskich kompozytorów. Zajęcia rozpoczną się od ćwiczeń ruchowych i naśladowania podstawowych figur krakowiaka z wykorzystaniem atrybutów towarzyszących jego wykonywaniu.

– Następnie wyłowimy cechy rytmu i określimy tempo, by akompaniować pianiście na instrumentach perkusyjnych oraz ruchem zinterpretujemy słyszane utwory: Krakowiaka Fantastycznego H-dur op. 14 nr 6 Ignacego Jana Paderewskiego, Krakowiaka na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewicz oraz fragmenty orkiestrowego utworu Chopina Ronda a la krakowiak F-dur op. 14. Zapoznamy się także z bajkami, baśniami i legendami związanymi z Krakowem – zapowiadają organizatorzy spotkania.

Wstęp 1 złoty od osoby W cenie udział w zajęciach oraz możliwość indywidualnego zwiedzania wystawy stałej, czasowej oraz parku. Rezerwacje e-mail: igoryniak@nifc.pl, tel. 664 413 511.

Oprac. Bogumiła Nowak

Fot. Muzeum Żelazowa Wola