Strona główna Nowa Sucha Szokowa terapia cenowa

Szokowa terapia cenowa

366
0
PODZIEL SIĘ

Tego mieszkańcy gminy się nie spodziewali na koniec roku. Z pewnością szokiem dla zamieszkujących gminę Nowa Sucha będzie wzrost opłat za odbiór odpadów komunalnych o przeszło 200 procent. To już druga podwyżka cen śmieci w tym roku. Z tym, że pierwsza nie była tak drastyczną.

– Rosną ceny na wszystko i o wzroście cen za odpady komunalne mówiło się już od dawna. W tym roku zniesiona została regionalizacja, a ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach ograniczyła możliwości samorządów względem częstotliwości odbioru odpadów i ich rodzajów. Na wzrost cen za odbiór odpadów komunalnych przekłada się wzrost cen energii, opłat za składowanie odpadów oraz płacy minimalnej. Zmuszeni zostaliśmy do przyjęcia warunków firmy PreZero, która jako jedyna zgłosiła się do przetargu. Brak konkurencji stawia nas pod ścianą. Nie ma innej możliwości – stwierdza wójt gminy Nowa Sucha.

Mieszkańcy gminy Nowa Sucha z pewnością odczują tę podwyżkę. Do tej pory płacili za osobę miesięcznie 9 złotych za śmieci segregowane. Od 1 stycznia 2020 roku przyjdzie im płacić 30 złotych. To o ponad 200 procent więcej.

– To dla mnie wstrząs. Mam rodzinę sześcioosobową, w tym tylko dwójka dzieci. Teraz za same śmieci przyjdzie nam płacić 180 złotych. Doliczyć do tego wzrost cen energii, opłat za wodę i gaz. Nie wiem, jak damy sobie radę – zastanawia się mieszkanka Kozłowa Biskupiego.

Nieco łatwiej będą mieć rodziny wielodzietne. Tu istnieje możliwość skorzystania z Gminnej Karty Dużej Rodziny, w której rabat uprawnia do płatności o połowę mniejszej. Ale to i tak sporo, gdy na przykład dotąd płaciło się za rodzinę przykładowo około 50 złotych, a teraz zapłaci ponad 100 złotych. To i tak wzrost o 100 procent w opłatach.

Jedyna firma, która przystąpiła do przetargu, zaoferowała kwotę prawie 2 mln 357 tys. złotych brutto. Urząd gminy za odbiór i zagospodarowanie odpadów prawie milion złotych mniej. Zatem PreZero dyktuje mieszkańcom gminy szokujące ich ceny.

– Cały czas staramy się obniżać ceny. Przez ostatnie trzy lata udawało się ściąć ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Od nowego roku już nie ma szans – zaznacza wójt.

Jedyne, co ekstra zaoferowała firma PreZero w ramach umowy, jest odbiór raz w roku, w ramach oferowanej usługi odpadów wielkogabarytowych z posesji mieszkańców. Obecnie każdy musiał sam zawozić większe gabaryty do Punktu Selektywnej Zbiorki Odpadów w Kozłowie Biskupim.

Jak zapewnia Maciej Mońka, umowa jest tylko na jeden rok. Wójt liczy, że za rok o tej samej porze może uda się wytargować niższe ceny za usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od mieszkańców. Póki co cena, jaką przyjdzie płacić w gminie Nowa Sucha, jest najwyższą na terenie powiatu sochaczewskiego.

BN

Fot. archiwum