Strona główna Teresin Stadion w Teresinie ma patrona

Stadion w Teresinie ma patrona

345
0
PODZIEL SIĘ

Wielki miłośnik sportu, wyjątkowy pedagog, przyjaciel młodzieży, człowiek jakich mało. Taki był właśnie Stanisław Wójcik. Honorowy Obywatel Gminy Teresin, założyciel Zespołu Szkół w Teresinie. Zmarł trzy lata temu. Jego imieniem nazwano stadion Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy Alei XX-lecia w Teresinie. Naprzeciwko szkoły, którą stworzył od podstaw.

Stanisław Wójcik odszedł z naszego świata w 2016 roku, w święta Bożego Narodzenia. Miał wówczas 74 lata. Był nieocenionym prekursorem oświaty rolniczej na teresińskiej ziemi. Był znakomitym nauczycielem i niezwykłym wychowawcą. Człowiekiem wyjątkowo zdeterminowanym i entuzjastą. Zespołem Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego kierował do 2012 roku. Przez 33 lata wychował wiele pokoleń. Cechowały go – wielka ambicja, wytrwałość i upór w dążeniu do celu, zaangażowanie, mądrość, pasja i honor. Elementy charakteryzujące najlepszych sportowców. Posiadał je Stanisław Wójcik, miłośnik sportowej rywalizacji i gry opartej na zasadach fair play. Nic zatem dziwnego, że pomysł nazwania jego imieniem sportowego kompleksu w Teresinie od razu wzbudził entuzjazm wśród mieszkańców gminy Teresin.

Teresin pamięta

Uchwałą z dnia 23 września radni postanowili nadać imię stadionowi. Oficjalnie stało się to w środę, 11 grudnia.

Ten szczególny moment w historii gminy na długo pozostanie w naszej pamięci. Teresin ciągle pamięta o panu Stanisławie, dla którego edukacja i sport były jednymi z najważniejszych elementów, z których składało się jego życie. Dziękuję panie Stanisławie! – mówił wyraźnie wzruszony wójt Marek Olechowski.

O wyjątkowej osobowości Stanisława Wójcika mówiła też w swym wystąpieniu starosta sochaczewski Jolanta Gonta: – Stadion od dzisiaj ma wspaniałego patrona. To człowiek legenda, który stał się wzorem do naśladowania dla wielu pokoleń. Wciąż widzimy efekty jego ciężkiej pracy. Tym bardziej cieszę się i gratuluję gminie Teresin bardzo dobrej decyzji.

Starosta podkreślała też bardzo dobrą współpracę pomiędzy samorządem gminnym a powiatowym. Wspomniała o tym, że w ramach Powiatowego Budżetu Obywatelskiego w przyszłym roku na terenie gminy powstanie jedna z siedemnastu siłowni zewnętrznych jako „Powiatowa Strefa Sportu”. Dokładnie ma ona znaleźć się na terenie Zespołu Szkół im. Stefana kardynała Wyszyńskiego, właśnie tej szkoły, którą założył Stanisław Wójcik.

Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pamięci zmarłego Honorowego Obywatela Gminy Teresin, a informującą o fakcie nadania jego imienia teresińskiemu stadionowi. Dokonała tego żona śp. Stanisława Wójcika – Irena wraz z najbliższą rodziną.

W wydarzeniu udział wzięli uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół, samorządowcy gminni i powiatowi, dyrektorzy jednostek samorządowych gminy, działacze sportowi i mieszkańcy powiatu, wśród nich m.in. Zbigniew Komorowski, Honorowy Obywatel Gminy Teresin.

Z całego serca dziękuję władzom gminy za to wyjątkowe wydarzenie. Dla mnie osobiście, jak i dla całej naszej rodziny, to bardzo wzruszająca chwila, gdy odsłaniamy tablicę poświęconą mojemu mężowi. Tak, Stanisław uwielbiał sport, fascynowali go ambitni sportowcy, ich rywalizacja i walka z własnymi słabościami. Cenił w nich dobro, zaangażowanie, postawę, odpowiedzialność i honor. Taki też właśnie sam był. Jestem szczęśliwa, że stadion w Teresinie nazwany został jego imieniem. Myślę, że tam „na górze”, jest z tego dumny – powiedziała nam podczas spotkania pani Irena Wójcik.

Zaplecze stadionu

Uroczystość miała też swój drugi akt. Otóż oficjalnie otworzono tak bardzo wyczekiwany przez tutejszą społeczność budynek zaplecza sportowego. Z tej okazji starosta Jolanta Gonta wraz z wiceprzewodniczącym Rady Powiatu w Sochaczewie Janem Aleksandrem Łopatą wręczyli na ręce wójta Olechowskiego i Krzysztofa Walencika – dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, okolicznościowy upominek, życząc, aby obiekt cieszył się jak największym zainteresowaniem zawodników i zawodniczek uprawiających tu przede wszystkim takie dyscypliny jak: łucznictwo, piłka nożna, zapasy i lekkoatletyka.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zwiedzanie oddanego do użytkowania budynku. Rzeczywiście, zarówno z zewnątrz, a tym bardziej wewnątrz prezentuje się doskonale. Budynek zaplecza sportowego jest obiektem wolnostojącym, niepodpiwniczonym, dwukondygnacyjnym z dachem dwuspadowym. Stanowi zaplecze dla grup sportowych użytkujących teren centrum sportowego. W poziomie parteru znajdują się głównie pomieszczenia socjalne dla zawodników i użytkowników (4 szatnie z natryskami i WC), w tym pomieszczenia dla rehabilitacji oraz ogólnie dostępna sala klubowa z zapleczem. Piętro przeznaczone jest dla pracowników obsługi (m.in. pomieszczenie dla zarządu, pokój sędziego) oraz dużą salę treningową z pomieszczeniami magazynowymi dla sekcji łuczniczej. Wewnątrz zainstalowane jest urządzenie dźwigowe służące do przewozu osób niepełnosprawnych oraz do transportu mat i sprzętu łuczniczego.

Wydaje się zatem, że na terenie GOSiR-u przy Alei XX-lecia niczego już nie brakuje. Jest boisko do piłki nożnej z bieżnią, infrastruktura lekkoatletyczna, boisko typu „Orlik”, boisko do gry w piłkę koszykową, tory treningowe dla łuczników, korty tenisowe i skate park oraz w części zadaszona trybuna dla kibiców.

Nowo powstały budynek wreszcie spełni oczekiwania sportowców pod względem zaplecza treningowego. Zarówno dzieci, młodzież i dorośli mają gdzie trenować, grać mecze i rywalizować w różnego rodzaju zawodach, ale dotąd nie za bardzo mieli gdzie się przebrać czy skorzystać z sanitariatów. Od dziś komfort wchodzi na wyższy szczebel, warunki zostają spełnione, i wierzę, że z tego zaplecza będą wszyscy uprawiający sport bardzo zadowoleni – mówił wójt Marek Olechowski.

Co warte podkreślenia, koszt budowy został w całości pokryty ze środków budżetu gminy, a nie był to mały wydatek. Łączna wartość robót wykonanych na obiekcie to aż 4 mln 248 tys. 704,48 zł. Stąd prace rozłożone były na kilka lat. W 2008 roku wybudowano fundamenty. Podczas drugiego etapu, w 2017 roku nastąpiła budowa budynku zaplecza sportowego do stanu surowego otwartego. Kolejny, trzeci etap realizowany był w 2018 i 2019 roku, jego efektem było wykończenie obiektu, który dziś służyć może nie tylko mieszkańcom gminy Teresin.

Marcin Odolczyk