Strona główna Powiat Remontują cmentarze wojenne

Remontują cmentarze wojenne

457
0
PODZIEL SIĘ

Na terenie powiatu sochaczewskiego, a także w gminie Kampinos, trwa akcja restaurowania mogił żołnierskich z czasów II Wojny Światowej. Cmentarze są uznane za część dziedzictwa kulturowego i mają szczególną wartość jako wspomnienie bohaterskiej przeszłości. W tym roku największą inwestycją był remont cmentarza wojennego w Sochaczewie.

Sochaczewska nekropolia wojenna jest największą z czasów II Wojny Światowej, gdzie miejsce spoczynku znaleźli żołnierze Wojska Polskiego polegli w Kampanii Wrześniowej, głównie w Bitwie nad Bzurą. Cmentarz utworzony został w latach 1940-1952. Remont cmentarza wykonany został tuż przed 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej za 2,6 mln złotych z budżetu państwa. W tej kwocie wymienione zostały m.in.: nawierzchnia na terenie nekropolii oraz wymieniono tabliczki i 287 krzyży na granitowe. Na terenie cmentarza pochowane są 3693 osoby. To przede wszystkim żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego z Armii „Poznań” i „Pomorze” polegli w bitwie nad Bzurą oraz 142 ofiary cywilne i 20 żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w pobliskiej wsi Bronisławy podczas akcji zrzutu broni w 1944 roku.

To jednak nie jedyne prace mające na celu renowację kwater wojennych. 6 grudnia ruszyły pierwsze prace związane z remontem cmentarza w Juliopolu. Prace prowadzi Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna z Sochaczewa. W pierwszym etapie ma być m.in. wymienionych 48 zniszczonych krzyży betonowych na granitowe i stare tabliczki epitafijne na grawerowane z orłem w formie „nieśmiertelnika”, oraz odnowiona tablica informacyjna „Trakt Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 roku”. Ten etap to prace w kwaterze południowej cmentarza. Gmina Młodzieszyn uzyskała na remont w pierwszym etapie 50 tysięcy złotych z budżetu wojewody mazowieckiego.

Również kwotę 50 tysięcy złotych od wojewody uzyskała w tym roku gmina Kampinos na realizację remontu na terenie cmentarza wojennego w Granicy. W ramach przedsięwzięcia przeprowadzono prace polegające na czyszczeniu i malowaniu pomnika głównego, wymianie uszkodzonych krzyży na nowe, wypełnieniu ubytków na pozostałych krzyżach oraz ich oczyszczeniu. Ponadto zostały przeprowadzone inne prace renowacyjne obiektów znajdujących się na terenie cmentarza.

Gmina Kampinos w kolejnych latach planuje ubiegać się o kolejne środki finansowe na dalszą renowację cmentarza. Takie plany zadbania o stare wojenne nekropolie mają inne gminy.

– Zapomniane przez lata cmentarze wojenne wymagają zadbania. Tym bardziej, że z czasem odchodzą najbliżsi poległych, a pamięć powinna pozostać – mówi Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.

BN

Fot. UG Młodzieszyn