Strona główna Kronika kryminalna Przedświąteczne łowy złodziei

Przedświąteczne łowy złodziei

443
0
PODZIEL SIĘ

Policja sochaczewska ostrzega mieszkańców, że przez świętami działania oszustów i złodziei nabrały tempa. Jak zauważa mł. asp. Agnieszka Dzik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, popularność zyskują sobie zwłaszcza zakupy internetowe, gdzie nie brak podejrzanych okazji. Więcej jest też włamań do sklepów, gdyż w tym czasie towar bardziej kusi przestępców.

Przed zakupem przez internet zawsze sprawdzajmy opinie innych klientów o sprzedającym. Naszą nieufność powinna wzbudzić bardzo niska cena w porównaniu do wartości rynkowej danego produktu. Ta zaskakująca okazja może wskazywać na to, że albo to jest oszustwo, albo towar kradziony. W obu przypadkach możemy zostać ofiarami. Warto zachować czujność, zwłaszcza że niektórzy już rozpoczęli zakupy prezentów na święta Bożego Narodzenia – ostrzega Agnieszka Dzik.

Rowerowy oszust

W ręce policji wpadł pod koniec listopada prawdziwy tuz wśród oszustów. 28-latek z Sochaczewa usłyszał już 39 zarzutów oszustwa.

­– Mężczyzna sprzedawał rowery, których w rzeczywistości nie posiadał. Nie były to jego pierwsze przewinienia. Policjanci już dwa lata temu stawiali mu zarzuty za liczne oszustwa. Teraz grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności – mówi oficer prasowy KPP w Sochaczewie.

Swą przestępczą karierę obecny 28-latek rozwinął już w 2017 roku. Sochaczewianin wystawiał na różnych portalach internetowych duże ilości głośników bluetooth oraz telefonów komórkowych. Osoby, które płaciły za sprzęt od 180 do 1500 złotych, nie otrzymywały jednak zamówionego i opłaconego już towaru. Kryminalni ustalili, że wtedy mężczyzna oszukał ponad 30 osób z całej Polski. Usłyszał zarzuty i przyznał się do popełnionych przestępstw. Otrzymał też karę. Jednak chyba niezbyt wysoką, bo już rok później na portalu społecznościowym zaczęły pojawiać się ogłoszenia dotyczące sprzedaży damskich rowerów. W ten sposób oszukanych zostało 18 osób. Policjanci szybko wpadli na trop oszusta, który nie zmienił metod.

W maju w Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie przedstawiono mu 33 zarzuty oszustwa przy sprzedaży nowych rowerów górskich, miejskich oraz dziecięcych. Atrakcyjna cena przyciągnęła wiele osób. Podobnie jak w przypadku głośników, telefonów i rowerów damskich, mimo zapłaty towar nigdy nie dotarł. Ostatnio policjanci przedstawili mu kolejnych 39 zarzutów rowerowych oszustw. Mężczyzna został ponownie zatrzymany. Przyznał się do popełnionych przestępstw. I wygląda na to, że nie wykręci się już tak łatwo. Grozi mu bowiem do 8 lat odsiadki.

Recydywiści w akcji

Do okradania ruszyli też włamywacze. Dzięki współpracy sochaczewskich i łódzkich policjantów, udało się zatrzymać dwóch podejrzanych o włamanie do sklepu spożywczego pod koniec listopada. Papierosy, alkohol i słodycze odzyskane przez sochaczewskich funkcjonariuszy, zostały już zwrócone właścicielowi.

Wcześniej, bo w październiku, włamali się oni do jednego ze sklepów na terenie Sochaczewa. Sprawcy ukradli wtedy papierosy o wartości około 1,5 tysiąca złotych, które ostatecznie porzucili w trakcie ucieczki, spłoszeni przez właściciela.

­– Policjanci na miejscu włamania zauważyli osobowego forda, zaparkowanego kilka posesji dalej. W środku znaleziono papierosy, alkohol i słodycze, które prawdopodobnie pochodziły z innych włamań. Ustalili też, że sprawcami są dwaj łodzianie w wieku 32 i 33 lat. Po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że wielokrotnie wchodzili w konflikt z prawem. Odbywali również kary pozbawienia wolności za przestępstwa popełnione w warunkach recydywy – informuje Agnieszka Dzik

Dzięki współpracy z łódzkimi policjantami ustalono, że oprócz przestępstwa popełnionego w Sochaczewie, włamywacze mają na swoim koncie również próbę i udane włamanie do sklepów w powiecie warszawskim zachodnim. Obydwaj mężczyźni usłyszeli łącznie po 3 zarzuty. Pierwszy dotyczył usiłowania, a dwa kolejne dokonania włamań do sklepów. Sprawcom grozi w sumie do 10 lat pozbawienia wolności.

­– Ostrzegamy, że złodzieje sklepowi nie tylko okradają nas z portfeli, ale też przed świętami korzystając z zabiegania klientów, wzmogli kradzieże i włamania. Jest więcej towarów w sklepach i więcej pieniędzy, a to czyni okazję dla złodzieja – dodaje Agnieszka Dzik

Bogumiła Nowak

Fot. KPP Sochaczew