Strona główna Teresin Pamięci poległych

Pamięci poległych

301
0
PODZIEL SIĘ

Tak jak co roku, 1 grudnia w gminie Teresin odbywają się uroczystości upamiętniające wyjątkowo okrutne wydarzenie, jakie miało miejsce w tym właśnie dniu w 1943 roku obok stacji kolejowej. Mieszkańcy składają hołd ofiarom hitlerowskiej egzekucji w Teresinie.

W tym roku obchodziliśmy 76. rocznicę rozstrzelania 20. Więźniów z Pawiaka. Mord ten był odwetem za wysadzenie przez Oddział Armii Krajowej w pobliżu Teresina niemieckiego transportu kolejowego.

W niedzielę, 1 grudnia gminne obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w Bazylice Mniejszej w Niepokalanowie podczas której wierni modlili się w intencji ofiar hitlerowskiej zbrodni. Przewodniczył jej o. Mirosław Adaszkiewicz. Po nabożeństwie delegacja władz Gminy Teresin na czele z wójtem Markiem Olechowskim, samorządowcy, duchowni, dyrektorzy jednostek gminnych organizacyjnych, dzieci i młodzież szkolna wraz z nauczycielami i dyrektorami, wszyscy udali się pod Pomnik 20. Rozstrzelanych z Pawiaka, znajdujący się przy ul. Torowej. Nie zabrakło pocztów sztandarowych z okolicznych szkół i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Tam, wspólnie odśpiewano hymn państwowy i złożono wieńce. Przytoczono też licznie zebranym mieszkańcom historię tego tragicznego wydarzenia sprzed 76 laty.

Marcin Odolczyk