Strona główna Historia Odnaleźli średniowieczny most

Odnaleźli średniowieczny most

778
0
PODZIEL SIĘ

Po ubiegłorocznym, sensacyjnym odkryciu średniowiecznego młyna, także i w tym roku archeolodzy z sochaczewskiego muzeum mogą pochwalić się sukcesem. A wszystko za sprawą prac archeologicznych prowadzonych na terenie budowy nowego amfiteatru.

W czasie wykopalisk archeologom udało się odnaleźć 226 monet. Najstarsza z nich do tej pory zidentyfikowana, to jagielloński półgrosz. Te monety pojawiły się na terenie Rzeczpospolitej w 1394 roku w wyniku reformy monetarnej z 1393 roku. I były obecne w obiegu do 1511 roku.

Ale archeolodzy odnaleźli na terenie Podzamcza nie tylko monety. Wśród zabytków wyrwanych ziemi znalazł się złoty pierścionek, złota obrączka, złoty drut oraz złota spinka. Odnaleziono również szereg plomb celnych, w tym m.in. sygnowaną z herbem Wieniawa. Dodajmy, że w pewnym okresie Rzeczpospolitej cła nie były pobierane przez urzędników królewskich, ale były przekazywane w dzierżawę. I prawdopodobnie ktoś pieczętujący się tym herbem taką dzierżawę posiadał.

Jak już informowaliśmy, podczas prowadzonych prac archeolodzy zeszli aż sześć metrów w głąb gruntu. I to tam natrafiono na najciekawsze zabytki związane z historią Sochaczewa. Odnaleziono między innymi fragmenty średniowiecznego pieca. Dodajmy, że praktycznie w każdej warstwie odnajdowano fragmenty palenisk. Co oznacza, że to miejsce było zamieszkane od setek lat. Świadczą o tym nie tylko pozostałości pieców, ale także   fragmenty zachowanej zabudowy drewnianej, w tym budynków oraz zabudowań gospodarczych.

Jednym z odkryć archeologów są pozostałości mostu pochodzące z różnych okresów, najstarszy ze średniowiecza. Most był przerzucony nad strumieniem, który obecnie jest ukryty w tzw. Kanale Królewskim. Dodajmy, że tuż za mostem strumień wpadał do strugi wypływającej z obecnego stawu w Parku Garbolewskich. Struga była jednocześnie fosą zamku, broniąc do niego dostępu od wschodu i północy. Ale najciekawsze jest to, iż mostem odkrytym przez archeologów przebiegała w tamtych czasach obecna ulica Podzamcze. Nie krzyżowała się ona z ulicą Traugutta w tym miejscu co obecnie, ale w rejonie obecnego sanepidu. Niewykluczone, że w średniowieczu łączyła się ona z drogą prowadząca do zamku.

Dodajmy, że przeprawa w tym miejscu istniała jeszcze na początku XIX i została zaznaczona na planie Sochaczewa z 1818 roku, którzy posłużył do opracowania przebudowy miasta w czasie Królestwa Polskiego.

Jerzy Szostak

Fot.: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej