Strona główna Wyszogród Od nowego roku miastem

Od nowego roku miastem

774
0
PODZIEL SIĘ

 Dotąd wieś Czerwińsk nad Wisłą od 1 stycznia 2020 roku zostaje ponownie miastem. Po raz pierwszy prawa miejskie uzyskał w XIV wieku. Czerwińsk jako osada biskupia był podzielony na dwie części – wschodnią oraz klasztorną zachodnią. W 1373 roku ta pierwsza uzyskała prawa miejskie. Natomiast część klasztorna po prawie 200 latach.

Tradycja Czerwińska związana jest z historią klasztoru kanoników regularnych, powstałym w XII wieku. O mieście tym wspomina bulla papieża Hadriana IV. Dzięki nadaniom i darowiznom książąt mazowieckich czerwińscy zakonnicy stali się jednym z największych właścicieli feudalnych na Mazowszu i ważnym punktem handlowym.

Czerwińsk znany jest także ze słynnej przeprawy króla Jagiełły przez Wisłę mostem łyżwowym, gdy wyruszył na wojnę z zakonem krzyżackim w 1410 roku. Tu też ten władca wydał przywilej czerwiński dla szlachty, gwarantujący nietykalność dziedzicznych dóbr bez wyroku sądowego. W 1475 roku powstał tzw. Kodeks Czerwiński książąt mazowieckich. Miasto podupadło w XVII wieku. W 1870 roku Czerwińsk stracił prawa miejskie, które właśnie od 1 stycznia 2020 roku odzyskuje.

Wśród znanych Polaków z Czerwińska pochodzą kompozytor Jan Fotek, tancerka 20-lecia międzywojennego Loda Halama i Piotr Pręgowski,   znany psychiatra i społecznik.

BN

fot.UG Czerwińsk