Strona główna Iłów O drogach i podatkach

O drogach i podatkach

583
0
PODZIEL SIĘ

Ostatnie obrady sesji Rady Gminy Iłów były dość burzliwe. Większość spraw dotyczyła kwestii związanych z inwestowaniem na drogach, oświetleniem szczególnie w sezonie zimowym oraz finansów gminy w przyszłym roku. Radni przegłosowali wysokości stałych podatków, które będą opłacane od 1 stycznia 2020 roku.

Przyszłoroczny budżet gminy będzie bardzo trudny. Mamy zaplanowane dwie duże inwestycje i dużo mniejszych. Jednak trzeba inwestować w rozwój gminy, bo tego oczekują od nas mieszkańcy. Nie można pozostawać w tyle. Z drugiej strony nie mamy do dyspozycji tylu środków, ile byśmy chcieli mieć, aby spełnić od razu wszystkie oczekiwania. Musimy zadania realizować po kolei – mówi Jan Paweł Kraśniewski, wójt gminy Iłów.

Drogi pożądane

Kwestie dróg w gminie Iłów nie od dziś dzielą mieszkańców. Na dobrą sprawę, jak zauważył wójt gminy, jest ich tyle wymagających interwencji, że gmina nie jest w stanie sprostać ich szybkiej naprawie. Od tygodni wielu mieszkańców gminy Iłów postuluje naprawę drogi biegnącej przez Brzozów Stary po zakończeniu inwestycji na drodze 577. Zarówno wójt gminy, jak i Sławomir Tomaszewski przewodniczący Rady Gminy Iłów, przyznają, że dewastacja drogi w Brzozowie spowodowana została przez odpowiedzialnych za prawidłowe ustawienie objazdów dla ciężarówek powyżej 8 ton. Efektem są skargi mieszkańców. Jednak jest zapewnienie, zarówno Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, jak też Sejmiku Województwa Mazowieckiego, że będą starać się przywrócić dobrą jakość drodze zniszczonej przez tiry. Jednak w tym przypadku gmina Iłów, o czym wspomina Jan Kraśniewski, musi wygospodarować swój wkład.

To zresztą nie jest jedyna droga wymagająca szybkiej naprawy. Drogą o fatalnej nawierzchni jest trasa w kierunku Załuskowa.

­– To prawdziwy tor przeszkód. Dziury i wertepy, które grożą uszkodzeniem samochodów na tym odcinku – mówi jeden z mieszkańców obecny na sesji, zaznaczając, że mieszkańcy apelują o naprawę już od kilku lat.

­– Koszt remontu tej drogi to w przybliżeniu 1 660 000 złotych, przy założeniu 10 procent środków własnych trzeba by wyłożyć około 166 tys. złotych. Wiadomo, że ta droga jest bardzo potrzebna. Jednak wszystko zależy od funduszy i tego, czy my to udźwigniemy – dodaje wójt.

Lampy są ważne zimą

Sprawą nierozerwalnie związaną z drogami jest ich oświetlenie, na które skarżą się mieszkańcy gminy. Ich zdaniem oszczędności polegające na całkowitym wyłączaniu oświetlenia nie sprawdzają się. Jednak Agnieszka Brzeska, skarbik gminy Iłów, wskazuje, że koszty roczne oświetlenia są ogromne i konieczne są oszczędności.

­– To aż 450 tysięcy złotych, to całkowity roczny koszt oświetlenia ulicznego w naszej gminie. W tym roku już dochodzi do 480 tysięcy złotych. Trzeba ograniczyć koszty – argumentuje.

­– Iłów, Brzozów i Giżyce to miejscowości, gdzie oświetlenie jest całonocne. W pozostałych miejscowościach oświetlenie włącza się 30 minut po zachodzie słońca i jest aktywne do godziny 21.30. Potem ponownie zapala się około 30 minut przed wschodem słońca i jest do około 6.40 – informował Tomasz Mroczkowski, pracownik do spraw komunikacji i infrastruktury gminnej w Urzędzie Gminy Iłów.

Mieszkańcy jednak argumentowali, że z uwagi na wcześnie zapadający mrok i ciemności utrzymujące się czasem do godziny 7.00, byłoby dobrze, aby te 20 minut dłużej było oświetlenie.

­– To z uwagi na bezpieczeństwo przydałoby się, by dzieci nie poruszały się w ciemnościach – dodała jedna z sołtysek.

W temacie dróg padła też propozycja, aby wzorem innych miejscowości gminne ronda miały patronów. Pierwszą propozycją jest nadanie imienia Żołnierzy AK Cichociemnych oraz założyciela OSP w Iłowie.

Podatki skorygowane

Radni zdecydowali też o wysokościach podatku rolnego, od środków transportu, nieruchomości gruntowych i budowlanych. W przypadku podatku rolnego wskaźnikiem wyznaczającym go jest cena skupu żyta.

Główny Urząd Statystyczny przyjął wskaźnik 58,45 złotych za kwintal przeliczeniowy. Gminy mogą utrzymać tę cenę lub obniżyć. Radni zdecydowali, że będzie to 52 złote.

W przypadku podatku od nieruchomości i środków transportu zdecydowali, że podwyżka będzie minimalna, tylko o 1,8 procenta inflacji. Jedynie na niezmienionym poziomie będą podatki za ciągniki i naczepy.

Jedyną obniżką w podatkach jest podatek dla posiadaczy autobusów. Tu radni dali im rabat 20 procent. Na terenie gminy jest jeden przewoźnik, który może z tego skorzystać. Jan Kraśniewski liczy na to, że ulga skusi drugiego przewoźnika.

 Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak