Strona główna Kultura Najpieklniejsze szopki nagrodzono w muzeum

Najpieklniejsze szopki nagrodzono w muzeum

538
0
PODZIEL SIĘ

Jak co roku tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbywa się konkurs na najpiękniejszą szopkę na Boże Narodzenie. Tegoroczna edycja swój finał miała w sobotę, 14 grudnia jak zwykle w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Na konkurs wpłynęło prawie sto prac. Jury miało ogromny problem z wyborem, bo wszystkie prace przyciągały swym urokiem, bogactwem surowców i paletą kolorów.

W każde Boże Narodzenie zawsze zastanawiamy się, jak to było ze Świętą Rodziną, która szukała stajenki. Dlatego życzę wszystkim, że skoro się bogacimy i jest nam lepiej i wygodniej żyć, to budujmy dłuższe stoły – zachęcał Paweł Rozdżestwieński, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzura w trakcie finału konkursu, dodając, że każdego roku problemem było, zresztą jak zawsze, jakie wybrać szopki, bo aż tyle ich zaproponowano.

 Tradycja w formie

XXVI Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową „Gdy się rodziłeś Panie” odbyło się po rocznej przerwie. W ubiegłym roku z uwagi na remont Muzeum zaniechano konkursu. Była tylko prezentacja zbiorów szopek, będących w posiadaniu muzeum. Tegoroczna rywalizacja była więc ogromna, gdyż potencjał twórczy znacznie wzrósł. Warunkiem udziału w tegorocznym konkursie było wykonanie dzieła całkowicie własnoręcznie z materiałów ogólnie dostępnych. Jednak wszystkie elementy szopki, jak co roku musiały być własne. Nie można było korzystać z gotowych elementów na przykład z figurek. Jury oceniało poziom tego wykonania prac, dobrane surowce oraz pomysłowość i estetykę wykonania całości.

W tym roku na konkurs wpłynęło 95 prac. Blisko połowa z nich została nagrodzonych. Tradycyjnie werdykt jurorów odczytała Beata Tarka, członek jury konkursowego.

– W tegorocznej edycji konkursu ważne było ujecie tradycyjne tematu i stworzenia szopki bożonarodzeniowej w ciekawej aranżacji, zgodnie z duchem historii i tradycji – wspomniała jurorka.

Wiele szopek miało dodatkowe efekty – oświetlenie i muzykę. To był jeden z dodatkowych atutów doceniany przez jurorów, choć nie konieczny, gdyż wśród nagrodzonych były też szopki pozbawione tych elementów. Liczył się przede wszystkim pomysł.

Najmłodsi najaktywniejsi

Konkurs podzielony był na kategorie wiekowe oraz prace indywidualne i zbiorowe. Wśród zbiorowych prac tradycyjnie mocno była obsadzona kategoria rodzinna.

Najwięcej emocji budzą jak zwykle najmłodsi uczestnicy. W tej kategorii zgłoszono 10 prac z czego połowa dostała wyróżnienia. Zdobyli je przedszkolaki i uczniowie zerówki.

Wyróżnienie to Grupa „Motylki” i Grupa “Pszczółki” z Miejskiego Przedszkola nr 7 w Sochaczewie, Grupa „Smerfy” z Niepublicznego, Tęczowego Przedszkola w Sochaczewie. Indywidualne wyróżnienia dostali uczniowie zerówki z SP nr 1 w Sochaczewie – Maria Godosz i Jakub Kamieński. Wyróżnienie wywalczył też oddział Przedszkolny z SP nr w Sochaczewie.

W grupie 7-13 lat, ocenianej indywidualnie zgłoszonych zostało 35 prac. Nagrodzonych zostało 13 osób. Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie z SP w Nowej Suchej – Jakub Kukieła zdobywając nagrodę marszałka województwa Adama Struzika, Zuzanna Adamiak, nagrodę Sylwestra Karczmarka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Sochaczewie oraz

Maja Martinek, z SP nr 3 w Sochaczewie z nagrodą Piotra Osieckiego, burmistrza Sochaczewa. Drugie miejsce przypadało Gabrieli Agacińskiej z SP w Kątach i Żanecie Żakowskiej z SP w Brzozowie Starym. Natomiast trzecie – Weronice Zawadzkiej z SP nr 3 w Sochaczewie oraz Emilii Góral, z SP w Kampinosie.

Wyróżnienia zdobyli – Ewa Pawłowska, z SP w Katach, Patrycja Proch z SP nr 4 w Sochaczewie, Wiktor Karpiński z SP w Brzozowie Starym, Tobiasz Wróblewski z SP w Gawłowie, Wiktoria Gałkowska z SP nr 3 w Sochaczewie oraz Łukasz Rogalski z SP w Nowej Suchej.

W kategorii zespołowej w tej grupie głoszono 16 prac. Jury przyznało laury dziewiściu zespołom. Pierwsze miejsce wywalczyły Joanna Kisielewska, Kamelia Wiciak z SP nr 3 w Sochaczewie. Drugie miejsce zdobyły dwa zespoły – Maria Grzelak, Emilia Jędrzejewska, Zosia Bargieł z SP w Kampinosie oraz Lena Grosiak, Ada Szlacheta z SP w Wymyslowie.

Z kolei trzecie miejsce było udziałem Maja Szewczyk i Julia Popielas z SP w Kampinosie oraz Korneli Zielińskiej, Jakuba i Natalii Rutkowskich z SP w Nowej Suchej.

Wyróżnienia jury przyznało Barbara Kubiak, Karolina Kamionka, Julia Lachowicz z SP w Kurdwanowie, Aleksandrze Komorowskiej, Janowi Nagot z SP w Kampinosie, Tymoteuszowi Jaszczak, Oldze Majchrzak, Maksymilianowi Sławińskiemu z SP w Nowej Suchej oraz Miłoszowi Panek, Patrykowi Famulskiemu z SP w Nowej Suchej.

W kategorii indywidualnej w przedziale wiekowym 14 – 18 lat zgłoszono cztery prace i aż trzy zostały wyróżnione. Dostali je Paweł Arkuszewski z SP w Gizycach, Fabian Piątkowski z SP w Giżyckach oraz Agata Bylicka z SP nr 6 w Sochaczewie. Nie było w tej grupie głównych nagród oraz indywidualnych. Podobnie w grupie wiekowej 14 – 18 lat. Na sześć zgłoszonych szopek połowa zdobyła wyróżnienia. Byli to Angelika Lesik, Aleksandra Myszyńska z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie, Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie oraz Kinga Plichta i Bartłomiej Chmielewskii z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza.

 Rodzinne szopki

Tradycyjnie, co roku wielkie powodzenie maja szopki wykonywane rodzinnie. W tej kategorii prac rodzinnych było 21 zgłoszeń. Jury przyznało 6 nagród.

Pierwsze miejsce wywalczyli Natalia, Dominik, Rafał Rychlewscy z Wikcinka w gminie Nowa Sucha. Tu nagrodę przyznał Jolanta Gonta, starosta powiatu sochaczewskiego.

Drugie miejsce przypadło Aleksandrze Wilczyńskiej z rodziną z Kampinosu oraz Michalinie i Marii Wachowskim z Sochaczewa. Trzecie miejsce przypadło Bartoszowi i Zuzannie Szewczykom z rodzicami z Nowej Suchej.

Jurorzy wręczyli dwa wyróżnienia rodzinne dla Patryka Gawłowskiego z mamą z Młodzieszyna oraz Barbarze i Aleksandrze Kobiereckim z Zalesia.

Swoje nagrody wręczył również ks. Piotr Żądło, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Otrzymali je Maja Król z SP w Brzozowie Starym, Maciej Skorupa z SP w Nowej Suchej, Albert i Ksawery Maślanka z rodzicami, mieszkańcy Młodzieszyna, Konstanty, Kajetan, Melania, Kalina Koper z SP w Kątach oraz Ksawery Serwiński z mamą, pochodzący z Mokasu. Na konkurs szopek wpłynęły cztery prace i wszystkie w oczach jurorów otrzymały wyróżnienia. Nagrodzone tym zostały szopki Jana Korpowskiego z Sochaczewa, którego uhonorował Piotr Osiecki, burmistrz miasta, Jolanta Małczak z Plecewic nagrodzona przez Artura Komorowskiego, dyrektora Sochaczewskiego Centrum Kultury,Teresa Mączak, Lechosław Banach z Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie oraz Kamil Rajkowski z Sochaczewa. Za rok kolejna edycja szopek na Boże Narodzenie.

Bogumiła Nowak

Fot. MZSiPBnB