Strona główna Kultura Mistrzowie Chopina i Bacha

Mistrzowie Chopina i Bacha

678
0
PODZIEL SIĘ

Już po raz 27. odbył się Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Mazowsze Chopina w Sochaczewie. Tradycyjnie od początku organizatorem była sochaczewska Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina, a uczestnikami młodzi pianiści z polskich i europejskich szkół muzycznych.

W pierwszym dniu, 26 listopada w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej wystąpili jurorzy konkursu. Tradycyjnie, jak co roku zagrali w swoich recitalach. W tym roku jurorami byli – Jan Kadłubiski, przewodniczący jury, Andrzej Dutkiewicz, Dorian Leljak (Serbia – Chorwacja), Murray McLachlan (wielka Brytania) i po raz pierwszy w tym festiwali Irene Veneziano (Włochy). Festiwal otworzyli wspólnie Anna Wróblewska, dyrektor PSM i Marek Fergiński, zastępca burmistrza.

Kolejne dni były niezwykle pracowite dla jurorów. Musieli przesłuchać występów 52 uczestników z 25 szkół polskich i Manchesteru, a następnie wyłonić grono najlepszych pianistów.

To była trudna praca, bo poziom rośnie z roku na rok, ale bardzo satysfakcjonująca –stwierdził Andrzej Dutkiewicz.

Dla mnie to pierwszy festiwal w tej szkole, bardzo piękny i emocjonujący. Wspaniała młodzież świetnie się zaprezentowała – dodała Irene Veneziano.

Nagrody najlepszym (wszystkie wyróżnienia są równoważne) wręczali członkowie jury, Dariusz Dobrowolski, wiceburmistrz Sochaczewa, Arkadiusz Karaś, wiceprzewodniczący Rady Miasta i Tadeusz Głuchowski, Wicestarosta Sochaczewski.

W pierwszej grupie repertuarowej laureatami zostali – Kalina Staszewska z PSM w Sochaczewie, Katarzyna Szymańska z PSM w Dywitach, Adam Łukaszewski z PSM im. H. Wieniawskiego w Warszawie, Hanna Anaszko z ZPSM im. K Wilkomirskiego w Elblągu, Jan Brożek z ZPSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie, Hanna Stabryła z POSM im. E. Młynarskiego w Warszawie oraz Bartosz Kornowski z PSM im. I. J. Paderewskiego w Żyrardowie.

W drugim zakresie repertuarowym swoje mistrzostwo pokazali Cassandra Alampo i Maissa Mulki z Chetham’s School of Music z Manchesteru, Aleksander Rotkiewicz z PSM im. F. Chopina w Warszawie, Ignacy Leszkowski z PSM im. H. Wieniawskiego w Warszawie, Yuliya Yakobshe z PSM im. F. Chopina w Warszawie, Jonatan Nazaruk z ZPSM nr 1w Warszawie, Cameron Yuxuan Liu z Manchesteru oraz Maksymilian Manicki z ZPSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie.

W grupie prezentującej trzeci zakres repertuarowy najlepszymi okazali się – Katarzyna Kolecka z PSM w Żyrardowie, Natalia Donat z PSM w Sochaczewie, Szymon Juchno z PSM im. F. Chopina w Olsztynie, Marcin Saja z Warszawskiego Studia Artystycznego, Amadeusz Maksymiuk z OSM im. J. Kaliszewskiej w Poznaniu, Crystal Xiya Liu z Manchesteru, Joachim Okarmus z OSM im. I. J. Paderewskiego w Krakowie, Piotr Tymura z PSM im. K. Szymanowskiego w Zamościu, Paweł Kalinowski z ZPSM im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku, Antonina Laszczkowska z OSM im. Z. Brzewskiego w Warszawie, Maja Markowska z OSM im. W. Lutosławskiego w Białymstoku oraz dwie laureatki z Manchesteru – Amy Creed i Anabel King. W grupie czwartej o najwyższym poziomie trudności była tylko jedna laureatka – Katarzyna Kochanowska z OSM im. K. Szymanowskeigo w Warszawie.

Co roku jeden uczeń PSM w Sochaczewie, który został przez jury oceniony najwyżej, otrzymuje Stypendium Starosty Sochaczewskiego. W tym roku stypendium otrzymała, kolejny już raz, Natalia Donat.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMedalowy turniej
Następny artykułKontrastowy Kontrast