Strona główna Kultura Mikołaje, kiermasze i bieg

Mikołaje, kiermasze i bieg

440
0
PODZIEL SIĘ

Ostatni weekend, 6-8 grudnia obfitował w imprezy o świątecznym charakterze. Zaczęło się od tradycyjnego Mikołaja, który zawitał do najmłodszych. Potem odbyły się kiermasze, a w niedzielę, 8 grudnia największy chyba Bieg Charytatywny w Teresinie w trakcie, którego zbierane były środki na operację Mai Kapłon.

Choć do świat jeszcze dwa tygodnie to atmosfera wszędzie jest iście świąteczna. Gminna feta mikołajkowa odbyła się w Szkole Podstawowej w Młodzieszynie w piątek, 6 grudnia. Imprezę uświetniły występu cyrku „Fokus”. Z kolei w Pałacu w Gawłowie 5-6 grudnia Mikołaj bawił się z najmłodszymi, którzy przygotowali specjalne mikołajkowe występy.

Aukcje i kiermasz

Największą imprezę z Mikołajem przygotowało Miejskie Przedszkole nr 4 wraz z radą rodziców w Hali Sportowej w Sochaczewie. Impreza ta miała również cel charytatywny. Zbierano datki dla Mikołaja Rokickiego, u którego lekarze zdiagnozowali hiperinsulinizm. Malca czeka operacja w jednej z niemieckich klinik. Jednak kosztuje ona 70 tys. euro. Rodzina poprosiła o pomoc w zebraniu funduszy. Mikołajkowa zbiórka dla Mikołaja była odpowiednia okazją. Podczas koncertu była licytacja bonów, karnetów oraz cennych fantów z których zysk przekazano rodzinie Mikołaja. Swój popisy obok gwiazd estrady – Toledo, Kontrast, Diamentic, No Days Off, Exell, Golden Night, Agenci, E-Mail, Na Plus, dały przedszkolaki. Nie zabrakło też innych atrakcji m. in. malowania buziek, spotkań z bajkowymi postaciami, klocków oraz kiermaszu świątecznego.

Prawdziwy Święty Mikołaj zawitał do małych sochaczewian 8 grudnia w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie. Na scenie wystąpiły dwie orkiestry oraz liczne grupy śpiewających kolędy i piosenki dzieci. Były też warsztaty tworzenia świątecznych stroików, wielka kolorowanka i moc atrakcji dla najmłodszych. Oczywiście nie zabrakło samego Mikołaja z workiem prezentów, któremu wsparcia udzielali m. in. Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa oraz Sylwester Kaczmarek, przewodniczący rady miejskiej.

Największy kiermasz świąteczny tradycyjnie, jak co roku zorganizował Hotel Chopin. W tym roku impreza odbyła się 8 grudnia. Takiego natłoku różnorodnych stroików i upominków zwykle nie ma nigdzie, jak w trakcie tego wytwórców ozdób świątecznych, dekoracji, bombek czy stroików. Tradycyjnie w trakcie imprezy odbywa się też prezentacja kolęd oraz degustacja wigilijnych potraw przygotowanych przez Hotel Chopin. Można zatem spróbować nowych, świątecznych patentów, zamówić daną potrawę lub spytać o jej recepturę, jeśli chce się samemu ją wykonać na wigilię lub święta.

Zbierali dla Mai

Również 8 grudnia odbył się Wielki Bieg Charytatywny dla wsparcia Mai Kapłon, młodej mieszkanki Elżbietowa w gminie Teresin, finalistki konkursu The Voice of Poland. Ciężka choroba kręgosłupa spowodowała, że plany muzyczne młodej artystki zostały na razie odłożone w bliżej nie określoną przyszłość.

­– Nie mogę śpiewać, bo uszkodzony kręgosłup powoduje, że brakuje mi tchu, ale wierzę, że się uda i będę zdrowa – powiedziała Maja Kapłon.

Mieszkańcy gminy Teresin stawili się tłumnie przed dworcem PKP Teresin-Niepokalanów, co więcej przyciągnęli masę osób spoza swego terenu, by uczestniczyli w Biegu. Pojawili się na imprezie – Marek Jaworski, wicewójt Teresina oraz Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku województwa Mazowieckiego. Na starcie biegu stanęli młodzi i starzy, rodzice z wózkami w których „biegły” ich pociechy. Były też psy ze swoimi właścicielami. Wszyscy ukończyli bieg. Najlepszym na mecie był Kacper Miller.

W sumie pobiegło prawie 350 osób. Organizatorzy zaskoczeni byli frekwencją. Startującym towarzyszyła piosenka w wykonaniu Mai Kapłon. Ona zaś mogła na żywo w sieci oglądać relację w z tego biegu. Wśród startujących wielu przyznawało się do tego, że tez maja problemu z kręgosłupem, ale nie tak wielkie jak Maja.

Tego samego dnia odbywała się Amatorska Liga Badmingtona w Hali sportowej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Startowało niemal stu zawodników z całej Polski. Zebrano z tej imprezy prawie 3 tys. złotych, które przekazano na operację Mai Kapłon.

Jeszcze przed świętami odbędą się dwa koncerty dla Mai. Jeden zorganizowany w Teresinie, przez mieszkańców gminy, a drugi w Żyrardowie przez fundację, która ją wspiera w zbieraniu funduszy na operację. Również w czasie Kiermaszu Świątecznego w Teresinie będzie zbierana puszka dla Mai Kapłon.

­– Liczymy, że udadzą się wszystkie zbiórki i po nowym roku będzie mogła wyjechać na operacje. Teraz każdy dzień jest ważny i każda złotówka zbliża ją do celu – mówiła Małgorzata Kapłon, mama Mai.

Bogumiła Nowak