Strona główna Iłów Kolejna droga powiatowa w gminie Iłów wyremontowana

Kolejna droga powiatowa w gminie Iłów wyremontowana

653
0
PODZIEL SIĘ

W połowie mijającego 2019 roku starosta sochaczewski Jolanta Gonta złożyła gminie Iłów propozycję, by przeprowadzić wybrane remonty dróg na terenie gminy finansowane w stosunku „50 na 50” z budżetu samorządu powiatowego oraz gminy Iłów.

Budżet gminy, jak niejednokrotnie słyszeliśmy, był bardzo napięty i nie mógł podjąć kolejnego, większego wydatku, gdyż z trudem udało się wygospodarować środki na ul. Warszawską w wysokości około 48 tys. zł. W październiku starosta ponownie wystąpiła z propozycją remontu kolejnej drogi, której finansowanie wyniosłoby gminę – przy 50 procent dofinansowaniu – około 87 tys. zł. Według kolejności zgłaszanych problemów do Starostwa Powiatowego w Sochaczewie rozważano remonty dróg: Iłów – Wszeliwy, w kierunku Załuskowa oraz drogę od ul. Wyzwolenia w kierunku Łazisk. Pamiętano również o drogach przy budowanych rondach na drodze wojewódzkiej nr 577 w Brzozowie, jednak są one ciągle zagrożone zniszczeniem podczas prowadzonych prac, czego przykładem jest trasa przez Brzozów. W wyniku analiz, wytypowany został najbardziej zniszczony 800-metrowy odcinek drogi Iłów – Narty, stanowiący ul. Wiślaną, który to już wcześniej zgłaszany był po ulewnym deszczu do wojewody mazowieckiego z prośbą o środki na przeprowadzenie remontu. Gminny budżet niestety, nie był w stanie wyjść naprzeciw propozycji Starostwa.

– Mimo braków w budżecie gminy zabiegałem, aby ta inwestycja została zrealizowana, zakładając, że w przyszłych planach dochodów i wydatków wyrównamy tę kwotę poprzez pokrycie kosztów remontu innych dróg powiatowych w tej samej kwocie. Cieszę się, że Starostwo zdecydowało się pozostawić pieniądze w kwocie 174 tys. w naszej gminie – mówił wójt Jan Kraśniewski.

W środę, 27 listopada, nastąpił odbiór techniczny drogi i jej oficjalne otwarcie. W spotkaniu uczestniczyli: Jolanta Gonta – starosta sochaczewski; wójt Jan Kraśniewski, Małgorzata Dębowska – dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sochaczewie; Marcin Głuchowski – właściciel firmy Drog-Bet, która wykonywała zadanie, Katarzyna Michalska – sekretarz Gminy Iłów i Marcin Odolczyk – rzecznik prasowy starostwa. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili również radna powiatowa Aneta Roskosz, radna gminy Renata Bartosiak oraz dwoje sołtysów – Teresa Jaśkiewicz i Mieczysław Rybicki. Wszyscy nie kryli zadowolenia z remontu drogi, dziękując staroście za zaufanie i zainwestowanie środków.

Starosta Jolanta Gonta przy tak ważnej okazji określiła również plany budżetowe na rok 2020, dotyczące Gminy Iłów. Dowiedzieliśmy się, że powiat złożył wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych na dokończenie ul. Wyzwolenia na kwotę ok. 900 tys. zł (udział Gminy 90 tys. zł – 10 procent wartości inwestycji). Zamierza złożyć wniosek na drogę przez Miękinki – zgłaszanej wcześniej do Powiatowego Budżetu Obywatelskiego na 611 tys. zł (udział Gminy 152 tys. zł – 25 procent wartości inwestycji). Droga Iłów Wszeliwy – odcinek od Iłowa do Lasotki już po komisji wojewody mazowieckiego na kwotę 1 660 000 zł (udział Gminy – 166 tys. zł – 10 procent wartości inwestycji).

Systematycznie również monitorowana i omawiana jest sytuacja zniszczonej drogi w Brzozowie. Rozmowy z Mazowieckim Zarządem Dróg idą w bardzo dobrym kierunku. Starosta Jolanta Gonta podkreślała bardzo dobrą współpracę i wyraziła nadzieję, że gmina będzie miała możliwości udźwignąć kolejne przedsięwzięcia. Wójt Jan Kraśniewski stwierdził, że dla inwestycji dofinansowanych w wysokości 70 – 80 procent bezwzględnie warto się zadłużyć, ponieważ w kolejnych latach dofinansowanie w tak wysokim procencie może zostać zaprzestane. Łącznie na drogi powiatowe w budżecie gminy na rok 2020 Starostwo oczekuje wsparcia poza wyrównaniem zainwestowanej kwoty 174 tys. zł w ul. Wiślaną jeszcze ponad 400 tys. zł na wkład własny wg. zgłaszanych wniosków. Taki wkład własny to tylko 10 – 15 procent całości inwestycji, czyli uzyskujemy ponad 2,7 mln zł dofinansowania przed rozpoczęciem każdej inwestycji. Oczywiście planowane inwestycje będą mogły być realizowane po zakwalifikowaniu wniosków.

Wójt podkreśla, że wydzielony fundusz sołecki na 2020 r. w wysokości około 640 tys. zł może uzyskać maksymalnie 128 tys. zł dofinansowania i to po zakończeniu inwestycji. Wkład własny w każdą inwestycję z funduszu sołeckiego wynosić będzie ponad 83 procent wartości zadania. Należy zastanowić się, co bardziej opłaca się naszemu samorządowi? Wójt Jan Kraśniewski podziękował radnej powiatowej Anecie Roskosz za monitorowanie i wsparcie w staraniach o uzyskanie środków na świeżo otwarty odcinek drogi, podkreślając dużą zasługę w tworzeniu bardzo dobrej atmosfery porozumienia ze Starostwem.

Gmina Iłów

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPląsy mikołajkowe
Następny artykułCzeskie laury Mazowsza