Strona główna Żelazowa Wola Kolędowanie na tropie poloneza

Kolędowanie na tropie poloneza

751
0
PODZIEL SIĘ

W świątecznym nastroju odbywały się ostatnie spotkania przed nowym rokiem w Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Kolejne spotkania Małej Akademii Chopinowskiej, Klubu Przyrodnika, warsztaty plastyczno-muzyczne i edukacja umuzykalniająca dla kilkulatków już w styczniu, gdy rusza kolejna edycja zajęć dla małych melomanów i przyrodników.

W grudniu odbyły się dwa spotkania. 4 grudnia najmłodsi melomani uczestniczyli w zajęciach dotyczących najpopularniejszych polskich kolęd „Bóg się rodzi” i „W żłobie leży”. Można je było usłyszeć w rytmie polonezowym i także zatańczyć. Dzieci dowiedziały się, jak powstały kolędy, jakie są ich cechy i miejsce w kulturze, a także, jakim wydarzeniom towarzyszył polonez oraz jaka jest jego rola w twórczości Fryderyka Chopina. Najmłodsi spotkali się z pianistką, flecistką, skrzypaczką i kontrabasistką. Poznały XIX-wieczne i współczesne tradycje, i zwyczaje bożonarodzeniowe.

Natomiast 8 grudnia tematem zajęć Małej Akademii Chopinowskiej była „Fantazja w muzyce. Chopin i Hummel”. Fryderyk Chopin był autorem kilku fantazji, które według definicji cechują swoboda i malownicze efekty muzyczne. Zajęcia rozpoczęły się od pieśni „Już miesiąc zeszedł”, którą Fryderykowi śpiewała jego mama. Ten utwór obok innych znanych i popularnych tematów cytował kompozytor w Fantazji A-dur na tematy polskie op. 13. Zaprezentowana została też Fantazja op. 18 Hummla, z którego dziełami Chopin zetknął się podczas szkolnej edukacji.

W Klubie Przyrodnika poznano, co to takiego jest Mapownik, czyli przyrodnicze pomoce. Grudniowy spacer po parku posłużył ćwiczeniu narzędzi i sprzętów przyrodnika. Dzieci zaznajomiono z zasadami korzystania z mapy oraz nauczono sporządzać je samemu. Dodatkowo najmłodsi poznali zasadę działania kompasu i kiedy może nam się przydać, oraz jak wskazywać kierunki świata i pracować z lupą, lornetką i mikroskopem.

Z kolei na warsztatach muzyczno-plastycznych przypomniano ideę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, którego XVIII edycja rozpocznie się w październiku 2020 roku. Treścią zajęć były medale dla Laureatów Konkursu projektowane przez wybitnych artystów i upamiętniające to wydarzenie. Uczestnicy spotkania sami stworzyli małe formy rzeźbiarskie, którymi mogli się wzajemnie obdarować na finałowych zajęciach w tym roku.

BN

Fot. Muzeum Żelazowa Wola