Strona główna Rybno Gospodynie się jednoczą

Gospodynie się jednoczą

343
0
PODZIEL SIĘ

Wraz z nastaniem nowego roku 2020 w gminie Rybno rozpoczną działalność trzy Koła Gospodyń Wiejskich. Przygotowania idą pełną parą i lada moment, jak zapowiadają gminni urzędnicy, wszystkie wymogi formalne i procedury zostaną ukończone.

Staramy się robić wszystko solidnie i powoli, aby niczego nie zaniedbać. Zainteresowani powstaniem kół zapoznają się z potrzebnymi przepisami i dokumentami, a także, jak pozyskać fundusze na swą działalność. My jako urząd gwarantujemy cały zakres pomocy i doradzimy. Postaramy się też pomóc w poszukiwaniu dodatkowych, poza rządowymi środkami, funduszy na rozwijanie działalności – mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

19 listopada odbyło się pierwsze spotkanie odnośnie utworzenia Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy Rybno. Jak zaznacza wójt Jaworski, miało ono ogromną frekwencję. Zebrani mieszkańcy zadawali wiele pytań, a przeprowadzone bezpośrednio po nim warsztaty wyjaśniły wszystkie wątpliwości.

W trakcie spotkania poruszono tematy związane z zasadą funkcjonowania kół gospodyń wiejskich. Mówiono też o sposobie ich rejestracji i skorzystania ze wsparcia krajowego w wysokości od 3 do 5 tysięcy złotych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również tego, że koła będą miały osobowość prawną, będą mogły zarabiać i pozyskiwać dotacje. Warto mieć jednak na uwadze, że w jednej wsi będzie mogło istnieć tylko jedno koło, a więc kto szybciej je zarejestruje, ten ma pierwszeństwo – dodaje wójt.

Kolejne spotkanie z 3 grudnia dotyczyło już decyzji. Jak wspomniał Damian Jaworski, na pewno powstaną trzy koła – w Rybnie, Matyldowie i Erminowie. Czy będzie ich więcej, nie wiadomo, ale jest taka możliwość.

W styczniu ma być kolejne spotkanie zainteresowanych działalnością kół gospodyń wiejskich. Dorota Bernat, przewodnicząca KGW w Iłowie, przedstawi, jak organizowali się i jakie działania podejmowali.

Mieszkańcy liczą na wiele praktycznych porad i podpowiedzi. Wierzą także, że uda się nawiązać współpracę i współdziałanie przy niektórych imprezach społecznych i kulturalnych, co jest korzystne nie tylko ze względów finansowych, ale też daje możliwość wymiany i wspólnych spotkań integracyjnych – mówi Damian Jaworski.

BN

Fot. UG Rybno