Strona główna Rybno Gmina inwestuje w oczyszczalnię

Gmina inwestuje w oczyszczalnię

392
0
PODZIEL SIĘ

Dobiega końca modernizacja oczyszczalni ścieków w miejscowości Rybno. Prace podzielono na kilka etapów inwestycyjnych, gdyż wykonanie całości przedsięwzięcia za jednym zamachem przekracza możliwości finansowe gminy. Docelowo planowane jest włączanie kolejnych odbiorców do rozbudowywanej sieci.

Prace modernizacyjne rozpoczęły się pod koniec listopada. W pierwszym etapie inwestycji jest budowa zadaszenia tarasu, który jest częścią budynku technicznego istniejącej oczyszczalni ścieków. To zadanie wykonywane jest w ramach prac „Modernizacja oczyszczalni ścieków w Rybnie”. Planowo inwestycja ma się zakończyć do połowy grudnia, czyli już na dniach. Koszt dla gminy wyliczono na kwotę 39 975 złotych.

­– Zadaszenie ma na celu zabezpieczyć urządzenia działające na oczyszczalni, ich sprawne funkcjonowanie i eksploatację. To dopiero początek działań przy modernizacji naszej oczyszczalni w Rybnie. Będziemy ją sukcesywnie modernizować i ulepszać naszą oczyszczalnie oraz poprawiać Stację Uzdatniania Wody. Dla nas problem wody jest ważny, jako dla gminy wiejskiej, gdzie większość podatków jest z upraw rolnych i sadowniczych. Jednak nie jesteśmy w stanie od razu, za jednym pociągnięciem wykonać całej inwestycji. Stąd konieczność podzielenia zadania na kilka etapów i starania o środki finansowe na dalsze prace – informuje Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Gmina Rybno ma w planach zmodernizowanie i unowocześnienie całej infrastruktury wodno-ściekowej na swoim terenie. To duże przedsięwzięcie, zaplanowane na kilka lat. W pierwszej kolejności ma być rozbudowana i zmodernizowana Stacja Uzdatniania Wody w Nowej Wsi. Dodatkowo w ramach wspomnianego wniosku gmina Rybno chce wybudować sieć kanalizacyjną z możliwością podłączenia do niej 27 gospodarstw z ul. Wyszogrodzkiej, a ponadto przebudować sieć wodociągową na ul. Towarowej i ul. Parkowej.

­– Dla wielu ludzi te zadania wydają się zaskakujące, ale prawda jest taka, że wiele gospodarstw nadal nie ma bieżącej wody i dobrej kanalizacji. A to przecież XXI wiek i to powinno być normą. Myślę, że te inwestycje gminne w kierunku poprawy sieci wodnej i kanalizacyjnej znacznie poprawią standard życia mieszkańców. Wniosek na przebudowę i rozbudowę infrastruktury wodno–kanalizacyjnej został złożony do Urzędu Województwa Mazowieckiego. Teraz trzymamy kciuki za pozytywne jego rozpatrzenie i wsparcie finansowe w realizacji tego zadania – dodaje Damian Jaworski.

­– My jako mieszkańcy gminy bardzo liczymy, że otrzymamy na te zadania wsparcie marszałka i już w nowym roku inwestycje będą mogły być realizowane – mówi z nadzieją jedna z sołtysek.

BN

Fot. UG Rybno