Strona główna Powiat Wspólnie wyrównają drogi

Wspólnie wyrównają drogi

279
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej radni zadecydują, czy i tym razem pomogą Starostwu Powiatowemu w przebudowie dróg będących w zarządzie powiatu, a znajdujących się na terenie miasta. Chodzi o wsparcie finansowe modernizacji ulicy Trojanowskiej oraz ulicy Głowackiego.

W przypadku pierwszej inwestycji chodzi o kwotę 577 543 złotych, którą miasto przekazałoby powiatowi w ramach trzeciego i zarazem ostatniego etapu przebudowy Trojanowskiej. Przypomnijmy, że w poprzednich latach również – przy współpracy z miejskim samorządem oraz dzięki rządowemu wsparciu – kosztem prawie 11 milionów złotych wyremontowano kompletnie zniszczoną ulicę od skrzyżowania z Al. 600-lecia do ulicy Przylasek. Nie tylko wzmocniono i wymieniono samą nawierzchnię. W ramach prowadzonych inwestycji wybudowano chodniki, ścieżki rowerowe oraz zatoki postojowe, zarówno dla autobusów, jak i samochodów. Ułożono również kanalizację deszczową oraz nową sieć energetyczną. Teraz prace związane z przebudową tak ważnej dla miasta ulicy, obejmą odcinek od ul. Przylasek do granic Sochaczewa i zostaną wykonane przez firmę Strabag. Termin ich zakończenia przewidziano na 31 lipca 2020 roku. W tym czasie ma zostać wymieniona podbudowa drogi, wybudowane odwodnienie oraz ułożona nowa nawierzchnia, przystosowana do dużych obciążeń. Planowana jest również budowa ścieżki rowerowej oraz jednostronnego chodnika. Dodajmy, że koszt inwestycji to 2 274 172 złotych, z czego część potrzebnych funduszy powiat otrzymał z rządowego programu przebudowy dróg lokalnych. Do tego mają dojść środki z budżetu starostwa i budżetu miasta.

Miejski samorząd, o ile radni wyrażą na to zgodę, wspomoże także finansowo powiat w przebudowie ulicy Głowackiego. W tym przypadku chodzi o kwotę 265 592 zł, przy kosztach inwestycji 2 619 916 zł. Także i w tym przypadku starostwo mogłoby liczyć na wsparcie rządu, który sfinansuje 80 procent wartości projektu.

Dodajmy, że miasto już wcześniej pomogło powiatowi w realizacji tej inwestycji, przeznaczając 40 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji technicznej.

Jak poinformowano nas w Starostwie Powiatowym, także i tę inwestycję zrealizuje firma Strabag. Na jej wykonanie będzie miała czas do 30 września 2020 roku. Prace będą wykonywane na odcinku 645 metrów – od skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego do torów kolejowych prowadzących do hal magazynowych na Polach Czerwonkowskich. Inwestycja, prowadzona na nieremontowanej od kilkudziesięciu lat ulicy, będzie polegała na wymianie podłoża i przebudowie nawierzchni. Wybudowana zostanie kanalizacja deszczowa oraz powstanie jednostronny chodnik wraz ze ścieżką rowerową. Przypomnijmy, że obecnie kończy się on przy wjeździe do szkoły muzycznej. Natomiast dalej, w kierunku Czerwonki trzeba iść skrajem jezdni. Należy również wspomnieć, że plan przebudowy Głowackiego przewiduje powstanie miejsc postojowych wzdłuż ogrodzenia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak