Strona główna Edukacja Wieczornica patriotyczna

Wieczornica patriotyczna

314
0
PODZIEL SIĘ

Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Wyczółkach włączyła się w obchody 80. rocznicy II Wojny Światowej. Z tej okazji 24 października odbyła się wieczornica „Nigdy więcej”.

Sala gimnastyczna, udekorowana przez Magdalenę Dąbrowską, wypełniła się eksponatami udostępnionymi na tę okazję przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą – portretami i biografiami żołnierzy. Część artystyczną wieczoru przygotowały z uczniami Agnieszka Wnuk-Paduch i Beata Kłosińska. Na scenie pokazano, jak codzienne życie mieszkańców Warszawy zostało nagle przerwane słowami kuriera roznoszącego gazety – „Niemcy napadli na Polskę!” oraz złowieszczym wyciem syren. Rozległ się komunikat o wybuchu wojny. Pierwsze strzały padły na Westerplatte. Potem były bitwy pod Wizną, pod Modlinem, Mokrą, Kockiem i nad Bzurą. Te tragiczne chwile przypomnieli uczniowie, recytując znane utwory, m.in. „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”, „Bagnet na broń”, „Elegię o chłopcu polskim”. Chór i soliści zaśpiewali „Biały krzyż”, „Deszcz jesienny”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Wspomniano także los 15 tys. polskich oficerów z Katynia.

W trakcie wieczornicy uczniowie zaprezentowali epizody z lat okupacji oraz udziału Polaków m.in. w bitwie o Anglię, pod Narvikiem, Tobrukiem i Monte Cassino. Spotkanie zakończyło przypomnienie Powstania Warszawskiego oraz ostatnich dni II Wojny Światowej.

Obecni uczcili pamięć poległych minutą ciszy. Na scenie pojawiły się brzozowe krzyże z datami upamiętniającymi każdy rok wojny. Pod nimi zapłonęły znicze.

oprac. BN

Fot. SP Wyczółki

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułForum edukatorów
Następny artykułŚpiewali o zwierzętach