Strona główna Kultura Wieczór sochaczewskich twórców kultury

Wieczór sochaczewskich twórców kultury

418
0
PODZIEL SIĘ

W Sochaczewskim Centrum Kultury w Chodakowie odbyła się w czwartek, 7 listopada doroczna Gala Twórcy Kultury, podsumowująca roczne dokonania artystów i animatorów kulturalnych promujących miasto. Tegoroczne uroczystości zdominował klimat muzyki filmowej, głównie tej z kultowych filmów kina polskiego i amerykańskiego.

Galę otworzył występ Sochaczewskiej Orkiestry Akordeonowej pod dyrekcją Ludwika Skrzypka. Muzycy zagrali wiązankę znanych melodii filmowych w nowej, ciekawej aranżacji. Potem gości powitała Joanna Niewiadomska – Kocik, naczelnik wydziału kultury, turystyki i promocji Urzędu Miasta Sochaczewa.

Potem przedstawione zostało krótkie filmowe podsumowanie artystycznego roku w mieście. Przypomniane największe sochaczewskie imprezy oraz wydarzenia jak rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą, letnie festiwale i koncerty. Wspomniano też o ciekawych inicjatywach i twórczych debiutach.

­- Dumą napawa to, że w mieście bardzo wiele się dzieje i to zasługa nie tylko instytucji kulturalnych, ale ludzi, którzy z pasją tworzą. Sochaczew ma szczęście, że dużo jest tu osób obdarzonych chęcią twórczego działania – wspomniał Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Nagrody wyróżniającym się w minionym roku oraz instytucjom wręczył burmistrz wraz z Sylwestrem Kaczmarkiem, przewodniczącym rady miejskiej. Szczególnie docenione zostały osoby, które zaznaczyły swą obecność w zakresie literatury i malarstwa.

Galę uświetnił koncert Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia pod dyrekcją Artura Komorowskiego, która w tym roku świętuje 15-lecie swej działalności. Orkiestra przygotowała zupełnie w nowe utwory filmowe do prezentowanych starych zdjęć z przedwojennego Sochaczewa oraz z lat okupacji. Można było usłyszeć w wiązance melodii fragmenty muzyki ze „Stawki większej niż życie”, „Polskich dróg”, czy „Nocy i dni”. Szczególnie ciekawie zabrzmiał motyw z filmu „Piraci z Karaibów” do zdjęć z czasów II Wojny Światowej. Wraz z Cameratą wystąpili tancerze z Grupy Tanecznej Abstrakt oraz aktorzy Teatru Maska. Było widowiskowe tango z filmu „Zapach kobiety”, a także taneczna impresja z „Tajemniczego ogrodu”. Aktorzy Maski pokazali niezwykle żywiołowy „Taniec Eleny” z motywami żydowskimi oraz wraz z Abstraktem barwny taniec do muzyki z filmu „Dzieci Sancheza”.

Wieczór zakończyło spotkanie w kuluarach połączone z podziwianiem pejzaży sochaczewskiej malarki Moniki Boruty – Sałacińskiej, wystawionych w Galerii Trakt.

BN

Fot. Bogumiła Nowak