Strona główna Wyszogród W Wyszogrodzie gotowi do zimy

W Wyszogrodzie gotowi do zimy

362
0
PODZIEL SIĘ

Miasto i Gmina Wyszogród ma już opracowany cały plan zabezpieczenia mieszkańców przed atakiem zimy. Po zeszłorocznych doświadczeniach, kiedy spadł na krótko obfity śnieg, tym razem do zimy przygotowano się starannie w całej gminie.

Już w październiku w drodze przetargu wybrano wykonawcę odpowiedzialnego za zimowe utrzymanie dróg. W urzędzie zapadła decyzja, aby te zadania wykonywał Zakład Gospodarki Komunalnej z Wyszogrodu. Przedstawił on najkorzystniejszą ofertę cenową na odśnieżanie.

Na usuwanie śniegu z dróg gminnych w miejscowościach: Rakowo, Drwały, Marcjanka, Starzyno przeznaczono w sumie 195 złotych brutto za jedną roboczogodzinę. Podobna kwota dotyczy usuwania śliskości na drogach gminnych i miejskich. Tak samo wyceniona została roboczogodzina za usuwaniu śniegu oraz oblodzenia na terenie miasta. Czy jednak przełoży się to na dobre działania, to okaże się po pierwszych opadach. Rok temu różnie z tym bywało. Mieszkańcy się skarżyli na śliskie i zasypane drogi.

W rejonie Wyszogrodu ulokowana jest powiatowa baza numer 2, wyznaczona przez Powiatowy Zarząd Dróg w Płocku, która odpowiada za zimowe utrzymanie dróg na tym terenie. Kieruje nią Ryszard Kuliński, który przyjmuje zgłoszenia dotyczące utrzymania dróg powiatowych. Można zgłaszać do niego interwencje na telefon 24 260 70 61 lub 501 789 323. Jednak poza Wyszogrodem tej bazie podlegają także gminy Słupno, Bodzanów, Mała Wieś, Bulkowo i Staroźreby. Tak więc przy nadmiarze zgłoszeń czas oczekiwania na interwencje może się wydłużyć.

W sumie ten rejon ma prawie 304 kilometrów dróg do odśnieżania oraz prawie 80 kilometrów do usuwania wszelkich śliskich miejsc. Najwięcej jest dróg w czwartym i piątym standardzie, czyli tych wyższej klasy i szybszej kolejności usuwania skutków opadów. W najgorszej klasie jest tylko około 4 kilometrów do odśnieżenia.

­„Warto jednak pamiętać, że usuwanie śniegu z dróg odbywa się po ustaniu jego opadów. Nie ma usuwania śniegu w trakcie zadymki, gdyż takie działanie jest nieskuteczne i podraża koszty usuwania śniegu i oblodzeń” – informuje Powiatowy Zarząd Dróg.

W przypadku najwyższego standardu drogi usuwany jest śnieg na całej szerokości wraz z posypaniem nawierzchni. Natomiast na najniższym standardzie drogi jest to robione jedynie na interwencje i to po wykonaniu odśnieżenia na drogach wyższej klasy. Różny jest też czas interwencji w odśnieżaniu oraz likwidowaniu gołoledzi, błota pośniegowego, zwykle od 8 do 24 godzin od opadów, w zależności od klasy drogi.

­- Mam nadzieję, że służby się dogadają i nie będzie takich sytuacji, jak w zeszłym roku, kiedy niektóre odcinki dróg krajowych i powiatowych biegnących przez Wyszogród były zablokowane. Tak było przy rondzie na skrzyżowaniu trasy krajowej z drogą powiatową i samochody grzęzły w śniegu i korkach – mówi Hanna, mieszkanka Wyszogrodu.

BN

Fot. Pixabay