Strona główna Edukacja W BIAŁO – CZERWONYCH BARWACH

W BIAŁO – CZERWONYCH BARWACH

367
0
PODZIEL SIĘ

Przez kilka dni odbywały się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Niepodległości na terenie gminy i miasta Wyszogród. 8 listopada burmistrz Wyszogrodu wraz ze Szkołą Podstawową im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie zaprosiła mieszkańców na wieczornicę patriotyczną z okazji obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody zakończyły się 11 listopada Koncertem Niepodległościowym w Zespole Szkół im Jana Śniadeckiego.

W programie uroczystości 8 listopada, przed budynkiem SP w Wyszogrodzie było odczytanie Apelu Poległych oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Wyszogrodu walczących o niepodległość. Następnie delegacja z Urzędu Gminy i Miasta Wyszogród złożyła kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza na pobliskim cmentarzu komunalnym. W tym roku budynek szkolny został oświetlony w barwach narodowych.

Tej, co nie zginęła

Po uroczystościach przed szkołą mieszkańców zaproszono na występ patriotyczny „Pieśń o tej, co nie zginęła…” w hali sportowej. W repertuarze znane i lubiane utwory patriotyczne. Występy do znanych utworów patriotycznych, takich jak „Pierwsza Kadrowa”, „Szara piechota”, „Czy pęki białych róż” i „Ułani, ułani”, zachwyciły licznie przybyłą publiczność. Szczególnie wspaniałe były popisy z biało-czerwonymi flagami – zarówno najmłodszych uczniów, jak i starszej grupy. Pokazy wyglądały imponująco i przyciągały uwagę doskonałym zgraniem. Świetne były tez popisy taneczne maluchów do polskich melodii.

Z kolei Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Kobylnikach swoje prezentacje z okazji Święta Niepodległości przygotowała 10 listopada w kościele parafialnym św. Anny w Kobylnikach. Uczniowie klas V, VI, VII i VIII pod kierunkiem Anny Tokarskiej, przygotowali montaż poetycko–muzyczny połączony z inscenizacją lekcji historii pod tytułem: „Droga do niepodległości”. Podczas tej niecodziennej lekcji historii uczniowie prześledzili drogę do niepodległości szlakiem ważnych wydarzeń patriotycznych. Rozpoczęli od dat rozbiorów Polski, a następnie przedstawili Powstanie Kościuszkowskie, Powstanie Listopadowe, Wiosnę Ludów, Powstanie Styczniowe, wybuch I Wojny Światowej, a zakończyli na roku 1918, w którym Polska odzyskała niepodległość.

Rys historyczny był przepleciony takimi utworami jak „Pierwsza Brygada”, czy „Etiuda rewolucyjna” Fryderyka Chopina. Nie zabrakło też recytacji wierszy patriotycznych oraz scenki dramatycznej – gazeciarza rozdającego gazety i ogłaszającego niepodległość państwa polskiego. Ponadto inscenizacja była wzbogacona o scenografię – tablicę z ułożonymi chronologicznie datami wydarzeń, portretami znanych postaci historycznych i podręcznikami do historii.

Hołd dla Niepodległej

11 listopada w kościele św. Jana Chrzciciela w Rębowie została odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny przez ks. Rafała Bednarczyka, przy udziale Orkiestry Dętej OSP Rębowo. Po mszy delegacje złożyły kwiaty oraz znicze przy Pomniku Niepodległości.

Również 11 listopada w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie odbył się uroczysty Koncert Niepodległościowy, któremu honorowego patronatu udzielił Mariusz Bieniek – starosta płocki. Występy przygotowała grupa ART, w składzie – Justyna Stalczewska, Karol Pisarski, Wiktoria i Julia Kopka wraz z opiekunem Katarzyną Kamińską.

Utwory patriotyczne przeplecione zostały wierszami, które deklamowali pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół. Czytane były także fragmenty najnowszego opracowania historycznego o Wyszogrodzie z czasów I Wojny Światowej, którego autorem jest Zdzisław Leszczyński – kierownik Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej.

Zaskoczeniem dla zebranych był występ Zespołu Mavilena – seniorek, które dały popis taneczny do polskich przyśpiewek. Było też wspólne śpiewanie najpopularniejszych utworów patriotycznych, podczas którego wszyscy wspólnie z artystami mogli swoim śpiewem oddać hołd poległym, walczącym za wolność ojczyzny.

Bogumiła Nowak

Fot. SP Wyszogród, ZS Wyszogród