Strona główna Edukacja Tydzień Konstytucyjny

Tydzień Konstytucyjny

265
0
PODZIEL SIĘ

 Uczniowie Zespołu Szkół RCKU w Sochaczewie wzięli udział w akcji edukacyjnej VII edycji Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi uczniów na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawienia w przystępny i interesujący sposób faktu, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. W ramach Tygodnia Konstytucyjnego promowane jest świadome obywatelstwo i zwiększenie zainteresowania młodzieży sprawami publicznymi.

Społeczność ZS RCKU gościła w murach szkoły adw. Agatę Plichtę-Trzonkowską, która poprowadziła warsztaty o tematyce –„Konstytucja w życiu codziennym”. Na podstawie podanych przykładów w ciekawy sposób poznawaliśmy prawa wynikające z ustawy zasadniczej.

W listopadzie szkołę odwiedziła sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek. Zajęcia w pierwszej części dotyczyły trójpodziału władzy w Polsce, uczniowie poznali schemat konstytucyjny. Pracując w grupach, młodzież wcieliła się w rolę sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Na drugiej godzinie młodzież poznała zakres wolności słowa, poruszono kwestię godności człowieka, analizowano piramidę nienawiści Gordona Allporta. Uczniowie poszukiwali sposobów zwalczania hejtu, poprzez zgłaszanie nadużycia do administratora portalu, poszukiwania przez ofiary grupy wsparcia. Młodzież zastanawiała się, co zrobić, gdyby sama stała się ofiarą mowy nienawiści. W jaki, prawny sposób walczyć z taką sytuacją. Pracując w grupach, młodzież formułowała z pozycji świadka odpowiedzi dowcipne, polemiczne, rzeczowe na podane przykłady hejtu.

ZS RCKU

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPobiegli pierwszy raz
Następny artykułFilmowy finał