Strona główna Teresin Rozwijają kompetencje

Rozwijają kompetencje

350
0
PODZIEL SIĘ

 Uczniowie technikum w Zespole Szkół im. Stefana kardynała Wyszyńskiego w Teresinie uczestniczyli w projekcie Akademia Przyszłości, finansowanym ze środków Unii Europejskiej.

Liderem projektu jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Cykl specjalistycznych warsztatów nie tylko ubogacił wiedzę i umiejętności młodych ludzi, ale też nabyli oni cennego doświadczenia.

Celem projektu „Akademia Przyszłości” jest nawiązanie współpracy z placówkami edukacyjnymi na poziomie szkół średnich zlokalizowanych na terenie całej Polski oraz opracowanie programów kształcenia i realizację działań dydaktycznych dla młodzieży w wieku 15-16 lat służącym rozwijaniu u jego uczestników wielorakich kompetencji, w tym przede wszystkim transversal skills niezbędnych na rynku pracy. Projekt jest realizowany w partnerstwie pomiędzy SGGW w Warszawie jako Liderem a UPEMI z siedzibą w Warszawie jako Partnerem.

Podczas kilkudniowych zajęć w siedzibie stołecznej uczelni pracownicy naukowi z uczniami Zespołu Szkół w Teresinie skupili się na działaniu pod tytułem „Rozwijanie kompetencji życiowych młodzieży szkolnej”.

Warsztat składał się z wielu modułów, gdzie między innymi młodzież ćwiczyła współpracę w grupie, poszukiwała cech wspólnych i wartości indywidualnych, gdzie „moja osobowość jest moją wizytówką”. Uczyła się strategii planowania i wyznaczania celów, poznała strategię Kurta Vonneguta, czyli rozpatrywanie problemu od końca, uczyła się zasad świadomego budowania wizerunku zawodowego – mówi Ewa Dzikowska, nauczycielka z Teresina, opiekun młodzieży podczas warszawskich warsztatów. Jak podkreśla, czas spędzony przez młodzież w murach SGGW i praca na zajęciach przyniosła uczniom wiele satysfakcji.

Warto dodać, iż realizowany w ZS Teresin projekt „Akademia Przyszłości” podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla uczniów i prowadzona na SGGW. Co ciekawe, jej końcowym efektem będzie prezentacja wykonana przez teresińskich uczniów w jednej z auli wykładowych.

W finałowym spotkaniu będą mogli uczestniczyć również goście z zewnątrz. Dysponujemy zaproszeniami na prezentację, więc jeśli ktoś jest chętny i chciałby zobaczyć naszych uczniów, jak prowadzą wykłady przed studentami warszawskiej uczelni, to zapraszam do naszej szkoły. Chętnie podzielimy się wejściówkami do SGGW. Wykłady zaplanowane są na początek przyszłego roku, już po zakończeniu projektu – mówi Ewa Odolczyk, dyrektor Zespołu Szkół w Teresinie.

Druga część projektu „Akademia Przyszłości” poświęcona jest rodzicom i opiekunom uczniów. Te warsztaty przewidziane są na listopad i grudzień br. Zajęcia w siedzibie Zespołu Szkół poprowadzą specjaliści z zakresu psychologii rozwojowej dziecka i młodzieży.

ZS

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzkolne wybory
Następny artykułNa imieninach u Teresek