Strona główna Iłów Rowerami Śladami Cichociemnych

Rowerami Śladami Cichociemnych

445
0
PODZIEL SIĘ

Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Krajowej Cichociemnych w Brzozowie Starym gościła 26 października uczestników rajdu rowerowego Śladami Cichociemnych z Beneq Team Klubu Kolarskiego przy PTTK PKN Orlen S.A z Płocka oraz Gąbińskiego Klubu Rowerowego Gąbin Team. W rajdzie tym uczestniczył też Jan Paweł Kraśniewski, wójt gminy Iłów, wielki pasjonat rowerowych rajdów i historii.

– W Brzozowie Starym polegli w walce z Niemcami pierwsi Cichociemni tej formacji, utworzonej w Anglii. Byli to rtm. Marian Jurecki ps. „Orawa” – dowódca grupy Jacket i kpt. Andrzej Świątkowski ps. „Amurat”. Brzozowska szkoła to najstarsza w Polsce placówka nosząca imię Cichociemnych. Rajd Śladami Cichociemnych był jednym z kilku rajdów, które odbywają się w miejscach, gdzie Cichociemni zostali zrzuceni przez lotnictwo. To właśnie, ci ci co zostali zrzuceni z samolotów na las Paulinka – Wszeliwy jako pierwsi spośród 316. Cichociemnych oddali życie za Ojczyznę, w myśl haseł „Bóg, Honor, Ojczyzna” oraz „Wywalcz jej wolność lub zgiń” – mówi Andrzej Grabarek, dyrektor SP w Brzozowie Starym.

Poznali historię zrzutu

 W tym roku 28 grudnia 78. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych. Uczestnicy rajdu Śladami Cichociemnych, pod kierunkiem Piotra Sebastianowicza, przodownika Turystyki Kolarskiej zapoznali się z historią żołnierzy Cichociemnych, a szczególnie z tą dotyczącą lotniczego zrzutu Jacket nad lasem w okolicach Paulinki i Załuskowa.

Zdarzenia te przedstawione zostały przez Iwonę Grzywacz, nauczyciela historii ze szkoły w Brzozowie Starym. O tym jakie były koleje losu szkoły, jak została ona placówką imienia żołnierzy AK Cichociemnych i jak kultywuje ich tradycje, przedstawił rajdowiczom dyrektor Grabarek.

­– Co roku, 28 grudnia na mogiłach poległych żołnierzy w kwaterze żołnierskiej na cmentarzu parafialnym w Brzozowie Starym lub przy Obelisku na Skwerze im. Żołnierzy AK Cichociemnych, czyli w miejscu ich śmierci przy drodze nr 577 zapalamy „Światełko Pamięci” i zaciągana jest warta honorowa – wspomniał.

Również przewodnikiem Śladami Cichociemnych był wójt Jan Paweł Kraśniewski, który nie tylko przybliżył gościom z rajdu sylwetki bohaterskich żołnierzy, ale też przedstawił jak wygląda dzień obecny gminy Iłów.

Oddali hołd bohaterom

Po krótkim odpoczynku i posiłku w brzozowskiej szkole uczestnicy rajdu udali się do miejsc pamięci związanych z historią Cichociemnych. Odwiedzili Skwer im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym, w sąsiedztwie którego zginęli żołnierze z lotniczego zrzutu. Potem udali się do kościoła Św. Andrzeja Apostoła, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Cichociemnym. Na koniec odwiedzili groby Cichociemnych.

Uczestnicy rajdu oddali też hołd żołnierzom Września 1939 roku, którzy zostali pochowani na miejscowym cmentarzu. Spoczywają tu m. in. gen. bryg. Eugeniusz Godziejewski oraz kpt. Bolesław Sejdak, zmarły tragicznie pilotowi, absolwentowi brzozowskiej szkoły.
Rowerzyści w drodze powrotnej udali się przez Wszeliwy. Zatrzymali się na krótko w miejscu walki Cichociemnych w strażnicy we Wszeliwach i w lasie Paulinka – Załusków.
­– „Szlak Pamięci Cichociemnych: Załusków – Wszeliwy – Brzozów Stary” od lat dzięki naszej szkole cieszy się zainteresowaniem wielu ludzi. Szkoła gościła już wcześniej uczestników rajdów rowerowych z Sochaczewa i Łowicza, a także uczniów z wielu szkół powiatu sochaczewskiego i gostynińskiego, zainteresowanych bohaterskimi żołnierzami i ich tragicznymi losami – zaznaczył Andrzej Grabarek.

Bogumiła Nowak

Got. SP Brzozów Stary

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWarsztaty z makramy
Następny artykułAutobusy nie wróciły