Strona główna Teresin Retorycznie i satyrycznie

Retorycznie i satyrycznie

332
0
PODZIEL SIĘ

Za nami Powiatowe Dni Retoryki. Czternasta edycja wyjątkowej imprezy, której pomysłodawcą jest Teresiński Ośrodek Kultury, przyniosła wiele emocji, humoru, ale i wzruszeń. W ciągu dwóch dni 6 i 7 listopada na scenie TOK-u oklaskiwaliśmy najlepszych młodych mówców i satyryków ze szkół powiatu sochaczewskiego.

Podczas pierwszego dnia konkursu do rywalizacji przystąpiły dzieci z klas I-III i IV-VI szkół podstawowych. Tym razem w jury zasiedli: Katarzyna Flader-Rzeszowska, Katarzyna Rospędowska oraz Grzegorz Reszka. Tradycyjnie nie mieli łatwego zadania w ocenie utalentowanych artystów, bo ci spisali się znakomicie.

Mówcy nagrodzeni

Ostatecznie wśród młodszych uczestników w kategorii „Poezja” Złoty Cyceron powędrował do Julii Kołodziejak (SP Teresin), Srebrny Cyceron do Aleksandry Minoga (SP Paprotnia), a Brązowy do Adriana Bodzaka (SP Szymanów) i Krzysztofa Bajurskiego (SP Paprotnia). Wyróżnienia otrzymały: Łucja Niedzińska (SP Szymanów), Patrycja Kaczmarczyk (SP Paprotnia) i Julia Grzelak (SP nr 3 Sochaczew).

Wśród zmagań dzieci z klas IV-VI w kategorii „Poezja” Złotego Cycerona co prawda nie przyznano, ale Srebrny przypadł Marcelinie Więsek i Patrykowi Tomaszewskiemu (oboje SP Teresin). Statuetkę Brązowego Cycerona otrzymał Piotr Radomski (ZSS Erminów), jak również Karolina Ciura (SP nr 3 Sochaczew). Wyróżnienie odebrała Lena Kopowicz (SP nr 3 Sochaczew).

W tej samej kategorii wiekowej, jednakże w konkursie „Prozy”, główną nagrodę Złotego Cycerona zdobyła Weronika Szajewska, Srebrnego Cycerona przyznano Marii Mleczko, a Brązowego – Erykowi Chądzyńskiemu (cała trójka z podium to uczniowie SP nr 4 Sochaczew). Z wyróżnieniem udział w retorycznej rywalizacji zakończyły – Katarzyna Rosa i Łucja Żochowska (obie reprezentowały SP Teresin). W kategorii wystąpień publicznych komisja jury zdecydowała o wyróżnieniu dla Kaliny Staszewskiej (SP Teresin). Natomiast wśród „Kabaretów” statuetka Złotego Satyra powędrowała do Dominiki Dylik (SP Paprotnia).

Sceniczne talenty

Następnego dnia, w czwartek 6 listopada, w artystyczne szranki stanęli starsi mówcy i kabareciarze. Komisja w tym samym składzie po wysłuchaniu wykonawców w kategorii klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych postanowiła przyznać kolejną pulę nagród i wyróżnień. Wśród rywalizacji klas VII-VIII w kategorii „Poezja” Srebrny Cyceron stał się własnością Aleksandra Doloty (SP Brochów) i Jakuba Banaszka (SP Teresin). Wyróżnienie odebrał Dawid Błaszczyk (SP nr 7 Sochaczew) oraz Bartłomiej Rutkowski (ZSS Erminów). W kategorii „Proza” wyróżnienie specjalne za dobór repertuaru otrzymał Szymon Matuszkiewicz (SP Teresin).

W innej kategorii (Wystąpienie publiczne) każdy z uczestników miał za zadanie wygłosić przygotowane samodzielnie (pod okiem nauczyciela) wystąpienie. Zarówno wśród młodszych, jak i starszych realizowano tematy takie jak: przemówienie, wykład, autoprezentacja, toast, mowa oraz rozmowa kwalifikacyjna. Tutaj najlepsza okazała się Dominika Waląg (SP Wyczółki).

Na zakończenie odbyła się rywalizacja wśród najstarszych uczestników ze szkół ponadpodstawowych. W „Poezji” Srebrnego Cycerona przyznano Małgorzacie Jagła, a Brązowego – Natalii Sołdaczuk (obie z LO Sochaczew).

W kategorii „Proza” komisja zdecydowała o przyznaniu Brązowego Cycerona Zuzannie Jaczyńskiej (LO Sochaczew). Z kolei wśród zmagań kabaretowych statuetkę Srebrnego Satyra wręczono Mateuszowi Staniaszkowi (SP Iłów). Taką samą nagrodę otrzymała Grupa Teatralna „Maska” z SP Szymanów.

– Dziękuję wszystkim uczestnikom, którzy zaprezentowali swój retoryczny oraz satyryczny talent na naszej scenie. Jakże ważnym, a jednocześnie stanowiącym powód do radości jest fakt, że w czasach kontaktu wirtualnego są jeszcze młodzi ludzie, którzy chcą mówić i prezentować żywe słowo. Dziękuję wam i waszym nauczycielom, oraz rodzicom i opiekunom – mówi Katarzyna Rospędowska z Teresińskiego Ośrodka Kultury. Zatem, do zobaczenia za rok!

Marcin Odolczyk