Strona główna Teresin Radosne świętowanie w Szymanowie

Radosne świętowanie w Szymanowie

330
0
PODZIEL SIĘ

To był wyjątkowy weekend w gminie Teresin. Podobnie jak rok temu, tak i teraz 10 i 11 listopada br. na długo pozostanie w pamięci tutejszych mieszkańców. Gminne obchody niepodległościowe zaczęły się filmowo, a zakończyły oddaniem hołdu dla bohaterów walk o polską wolność, tradycyjnie tuż przy obelisku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szymanowie.

Patriotyczne świętowanie rozpoczęło się w sobotni (10.11) wieczór w sali kinowej Dworca TO.Kultura w Teresinie. Spora grupa publiczności obejrzała polski film dokumentalny złożony z pokolorowanych materiałów filmowych z lat 1914–1923 w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego, a wyprodukowany przez Telewizję Polsat, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MWM Media i Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

11 listopada wspólne świętowanie przeniosło się na ulice Teresina i Szymanowa. W ten wyjątkowy dzień Teresin i Szymanów łączy „Marsz Niepodległości”. Wyrusza ze Skweru Niepodległości przy teresińskim dworcu PKP. Jego uczestnicy tworzą wspaniały biało-czerwony korowód, na czele z Józefem Piłsudskim, w którego rolę od wielu już lat znakomicie wpisuje się niezastąpiony Zdzisław Goszcz, mieszkaniec Paprotni.

Głośny śpiew patriotycznych pieśni towarzyszył idącym dumnym krokiem. „Marsz Pierwszej Brygady”, „Szara Piechota” czy „Wojenko, wojenko”, przeszywały ciszę świątecznego przedpołudnia. Kiedy Marsz dotarł na miejsce, jego uczestników witały brawa kolejnych przybywających tu gości. O godzinie 11.30 w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się uroczysta msza święta. Wierni modlili się za Ojczyznę i jej bohaterów w walce o wolność. Nabożeństwo koncelebrowali trzej księża – o. Wiesław Koc, kapelan gminny strażaków ks. Robert Sierpniak, proboszcz szymanowskiej parafii, a także ks. Krzysztof Żochowski, proboszcz parafii Mikołajew. Ten ostatni, w wygłoszonym kazaniu przybliżył licznie zebranym losy Polski walczącej o swoją niepodległość i głównych jej bohaterów.

Pamiętajmy o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny, a dzięki którym dziś możemy żyć w wolnym kraju i cieszyć się naszą wspólną Niepodległą – apelował ks. Żochowski.

Dalsze niepodległościowe uroczystości tradycyjnie przeniosły się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, obok Szkoły Podstawowej przy ul. Szkolnej. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy, zaś delegacje m.in. władz samorządowych, Zarządu Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej, szkół i przedszkola z terenu gminy, sołectwa Szymanów oraz Sióstr Niepokalanek złożyły wieńce kwiatów pod obeliskiem. Tłumnie przybyli mieszkańcy wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Krótki, aczkolwiek niezwykle interesujący wykład na temat roli Szymanowa w drodze walki o wolność wygłosił Jarosław Żejmo, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szymanowie i jednocześnie prezes stowarzyszenia „Teresin – nasze korzenie”.

Głos zabrał też wójt Marek Olechowski, który nie tylko podziękował organizatorom obchodów, ale też podkreślił istotną wagę narodowego święta, jakim jest 11 listopada: – Pamiętajmy, by słowa patriotycznych pieśni, które śpiewamy, tkwiły w naszych sercach. Byśmy wspólnie dbali o naszą Ojczyznę, o naszą Polskę, każdego dnia – mówił. Przypomniał też o tym, iż rok temu posadzono tu ostatnie z drzew w ramach trwającej wówczas akcji „100 Dębów na 100-lecie”.

Po zakończeniu obchodów zaproszono wszystkich uczestników na gorącą grochówkę i herbatę, które w ten chłodny, ale jakże znaczący dla wszystkich Polaków dzień, smakowały nadzwyczaj wyjątkowo.

Marcin Odolczyk