Strona główna Edukacja Przeciw przemocy i agresji

Przeciw przemocy i agresji

352
0
PODZIEL SIĘ

W ramach kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Giżycach włączyły się do międzynarodowej akcji zwalczającej przemoc i agresję wśród najmłodszych. Kampania prowadzona jest na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Zainicjowała ją organizacja Women’s World Summit Foundation, która co roku zaprasza do współpracy tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy.

W tym roku szkolnym do akcji dołączyła Szkoła w Giżycach, a patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objął Jan Paweł Kraśniewski, wójt gminy Iłów. W działaniach udział brała też sochaczewska policja, której przedstawiciele zajmujący się profilaktyką społeczną spotkali się z uczniami, aby porozmawiać o współczesnej przemocy.

Poznają zagrożenia

Cała akcja edukacyjna trwa 19 dni, w trakcie których uczniowie dowiadują się, jak zapobiegać przemocy na terenie szkoły oraz w środowisku, w którym mieszkają. Sochaczewscy policjanci: st. asp. Paweł Rynkiewicz oraz st. sierż. Izabela Senderowska na konkretnych przykładach uczyli najmłodszych, jak rozpoznawać zagrożenia. Uczestniczyli w spotkaniach z uczniami. Pierwsze odbyło się 14 listopada. Uczniowie podzieleni byli na dwie grupy. Młodszy oddział przedszkolny i klasy I- II oraz grupę starszą – klasy V–VIII.

Policjanci mówili na temat krzywdzenia dzieci i młodzieży, oraz o coraz powszechniejszym zjawisku cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się też, czym jest przestępczość i odpowiedzialność karna nieletnich. Przypomniano im numery telefonów, pod które należy dzwonić, gdy pojawi się problem, oraz wskazano instytucje służące pomocą w sytuacji zagrożenia.

Znakiem kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” jest pomarańczowa wstążka, dlatego uczniowie przypięli takie wstążki do mundurów funkcjonariuszy. Pomarańczowy, to jak zaznaczono, kolor ostrzegawczy. Natomiast cała kampania ma za cel ostrzegać, zwracać uwagę i uczyć widzieć więcej i lepiej. Dlatego też kolor pomarańczowy pojawił się na szkolnych i klasowych gazetkach ściennych, pracach plastycznych, plakatach informujących o akcji oraz ulotkach.

Bezpieczna szkoła

Równolegle z kampanią przeciw przemocy i agresji od początku listopada prowadzone są działania w ramach programu „Bezpieczna szkoła”. W jego ramach ogłoszono konkurs plastyczny pod hasłem „Bądź aktywny – Nie agresywny”. Uczniowie wykonali plakaty związane tematycznie ze zjawiskiem zapobiegania przemocy, zmierzyli się z próbą pisania tekstów literackich. Najciekawsze prace odesłane zostaną na konkurs literacki „Mistrzowie świata”. We wszystkich klasach wychowawcy przeprowadzili zajęcia warsztatowe w oparciu o scenariusze „Czym jest przemoc?”. Uczniowie rozmawiali o problemie przemocy szczególnie wśród dzieci i młodzieży, jej przyczynach, następstwach, sposobach zapobiegania. Przypomniane zostały Prawa Dziecka i na czym one polegają. Rozpoczęły się również pierwsze próby przed występem „Z dala od agresji i przemocy”.

Z kolei 19 listopada uczniowie czytali wiersze i teksty uczulające na wyeliminowanie zachowań sprawiających przykrość swoim rówieśnikom. Omawiali konsekwencje przemocy i agresji w grupach szkolnych. Oceniali zachowanie bohaterów wybranych utworów. Zaprezentowane zostały opowieści, które skierowane zostaną na konkurs literacki „Mistrzowie świata”. Odbyły się też warsztaty profilaktyczne przeprowadzone w grupach wiekowych.

Krystyna Wilczek – dyrektor SP w Giżycach przedstawiła uczniom pedagoga i trenera umiejętności społecznych – Dominikę Dziedzińską, która zwróciła uwagę, jakie wartości należy wpajać i pielęgnować od najmłodszych lat. Zachęciła uczestników do aktywnej pracy. Następnie uczniowie wymieniali również sposoby radzenia sobie ze złością. Doskonałym ćwiczeniem było odrzucanie od siebie „kuli złości” oraz szukanie w sobie pozytywnych cech. W starszej grupie wiekowej odbyło się przedstawienie „Wyprawa na bezludną wyspę”, a w jego trakcie metody obrony przed agresją, złością i brania odpowiedzialności za własne postępowanie.

Nasza szkoła realizuje wiele zadań, aby wyposażyć uczniów w niezbędne strategie radzenia sobie z aktami przemocy. Zawsze głośno mówimy „Stop przemocy!” nie tylko w szkole, ale gdziekolwiek jesteśmy. Prowadzona kampania ma na celu uwrażliwienie uczniów na krzywdę drugiego człowieka, a tym samym zaniechanie stosowania przez innych agresji i przemocy – powiedziała Krystyna Wilczek.

Szkolnymi koordynatorkami akcji przeciw przemocy i agresji były nauczycielki – Izabela Kubiak i Małgorzata Orzeszek.

Bogumiła Nowak

Fot. SP Giżyce