Strona główna Powiat POJADĄ NOWYM BUSEM

POJADĄ NOWYM BUSEM

705
0
PODZIEL SIĘ

Po wielu staraniach i ogromnej mobilizacji finansowej Warsztat Terapii Zajęciowej w Sochaczewie dostał nowy bus volkswagena. Uroczyste przekazanie samochodu odbyło się w środę, 20 listopada. Będzie on służył podopiecznym z WTZ oraz Stowarzyszeniu Wsparcia Społecznego „Ja-Ty-My” Łodź w Sochaczewie.

 – Bardzo, bardzo czekaliśmy na ten samochód. Negocjacje były długie i intensywne, ale w końcu udało nam się wytargować ten nowy bus. To wszystko dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Sochaczewie oraz życzliwości firmy Benepol, która nam ten samochód przekazała. Poprzedni był użytkowany ponad 15 lat i przejechał ponad 600 tysięcy kilometrów – wspomniała Magdalena Osińska, dyrektor WTZ w Sochaczewie.

Z pełnym serwisem

Choć początkowo pensjonariusze WTZ odnosili się nieco sceptycznie do nowego nabytku, to jednak na koniec ucieszyli się, że dostali nowiutki samochód, który będzie ich woził.

– Mam nadzieję, że posłuży nam tak długo, co poprzedni. Środek transportu jest nam potrzebny, bo codziennie przywozimy i odwozimy naszych podopiecznych. W sumie to dziesiątki kilometrów. Prowadzimy bardzo aktywną działalność – stwierdziła dyrektor Osińska.

Nowy volkswagen wyposażony jest w podnośnik, który umożliwi niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach wjazd do środka. W bonusie do zakupu dzięki firmie Benepol Warsztat dostał dodatkowe wyposażenie.

­– Do volkswagena od naszej firmy daliśmy WTZ komplet opon zimowych i serwis gwarancyjny, a także upominki dla kierowców – powiedział Bartłomiej Małota, przedstawiciel firmy Benepol, który przyprowadził busa do Sochaczewa.

W przekazaniu samochodu wzięła udział Jolanta Gonta – starosta powiatu sochaczewskiego, przedstawiciel Urzędu Miasta oraz Tomasz Musielski – prezes Stowarzyszenia „Ja-Ty-My” Łódź. Uroczystego poświęcenia samochodu dokonał ksiądz prałat Jan Kaczmarczyk, który poświęcił też medalion ze św. Krzysztofem, patronem podróżnych, by święty ten miał pieczę nad jeżdżącymi busem.

– Ten samochód jest bardzo ważny dla uczestników warsztatów, gdyż ułatwia osobom niepełnosprawnym dotarcie na zajęcia, a potem do domu. Sama osobiście zaangażowałam się we wsparcie tego, by Warsztat dostał nowy samochód. Mam nadzieję, że będzie im długo służył – stwierdziła starosta Jolanta Gonta.

Nowy volkswagen kosztował prawie 150 tysięcy złotych. Środki na jego zakup w kwocie 80 tysięcy złotych przekazał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Swoją cegiełkę – 18 tysięcy złotych przekazało starostwo powiatowe. Reszta kwoty pochodziła ze zbiórek organizowanych przez Stowarzyszenie oraz ze środków własnych zebranych przez Warsztat.

Ambitne plany

Tomasz Musielski, prezes Stowarzyszenia „Ja-Ty-My”, zauważył, że nowy nabytek rozpoczyna starania o kolejne zmiany w WTZ, które poprawią warunki bytowe.

– Chcemy pozyskać finanse na remont naszej placówki, rozbudowę i adaptację budynku, w którym jest Warsztat Terapii Zajęciowej. To jest potrzebne i konieczne, aby podopieczni mieli godne warunki pracy. W obecnej placówce jest sporo barier architektonicznych. Na ich likwidacje są dotacje, ale też potrzebny jest wkład własny, by rozpocząć te inwestycje. Teraz będziemy szukać środków, by przygotować projekty, a później poszukać środków od publicznych i prywatnych sponsorów – dodał prezes Musielski.

Po poświęceniu pojazdu, przecięciu wstęgi i wręczeniu kluczyków kierowcom nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi oraz próbne uruchomienie samochodu. Potem był okolicznościowy tort z napisem „Szerokiej drogi”.

Już w najbliższy weekend planujemy pierwszą wycieczkę do zaprzyjaźnionego Środowiskowego Domu Samopomocy do Brzezin. Chcemy wypróbować nasz nabytek – wspomniała dyrektor WTZ.

Stary samochód zostanie odsprzedany rodzinie jednego z niepełnosprawnych, aby mógł jeździć na zabiegi. Jak wspomniała dyrektor Osińska, ojciec tego podopiecznego wyremontuje go na swój koszt i będzie woził nim syna do lekarza.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak