Strona główna Iłów Odśpiewano Hymn Narodowy dla Niepodległej

Odśpiewano Hymn Narodowy dla Niepodległej

277
0
PODZIEL SIĘ

We wszystkich parafiach gminy Iłów 11 listopada gromadzili się mieszkańcy, aby w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie odśpiewać Hymn Narodowy.

W samo południe w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Iłowie odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny i Polaków poległych na frontach I Wojny Światowej, poprzedzona wspólnym odśpiewaniem Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym mieszkańcy gminy Iłów po raz pierwszy włączyli się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu”.

Polski Hymn rozpoczął również uroczystą Mszę świętą w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Giżycach o godzinie 10.00. W obchodach 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości uczestniczyły sztandary Straży Pożarnej z Giżyc, Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach i Szkoły Podstawowej im. płk. Ludwika Głowackiego w Janowie. Podczas Liturgii Słowa młodzież ze Szkoły Podstawowej w Giżycach przedstawiła scenariusz słowno-muzyczny, sięgając pamięcią do 1918 roku. Po zakończonej Mszy świętej sztandary, młodzież i wszyscy obecni przeszli pod pomnik poświęcony ks. Janowi Szczepańskiemu, proboszczowi parafii, uwięzionemu i zamordowanemu przez Niemców w obozie zagłady w Buchenwaldzie, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty. W uroczystościach uczestniczył Wójt Gminy Iłów Jan Kraśniewski.

Mazurek Dąbrowskiego rozpoczął również Mszę świętą w kościele pw. św. Rocha o godzinie 9.00 w Brzozowie Starym.

Serdecznie dziękujemy wszystkim księżom proboszczom – ks. proboszczowi Krzysztofowi Boruckiemu, ks. proboszczowi Rafałowi Banasiakowi i ks. proboszczowi Leszkowi Krześniakowi, za podjęcie inicjatywy patriotycznej i bardzo dobrą współpracę.

Urząd Gminy Iłów