Strona główna Żelazowa Wola Nastrojowy listopad z Chopinem

Nastrojowy listopad z Chopinem

420
0
PODZIEL SIĘ

Mimo że skończyły się plenerowe koncerty w Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, to jednak nadal jest sporo jesiennych atrakcji. Jedną z największych będzie koncert „Frycek idzie na koncert!”, w którym zaprezentuje się zespół Arte dei Suonatori. Nie zabraknie też niedzielnych zajęć związanych z Małą Akademią Chopinowską oraz Klubem Przyrodnika.

Muzycy z Arte dei Suonatori przeniosą słuchaczy w klimat XIX-wiecznego salonu, w którym w towarzystwie młodego Fryderyka Chopina grano utwory Marii Szymanowskiej i Wolfganga Amadeusza Mozarta.

W trakcie koncertu uczestnicy dowiedzą się, za co cenił młody Chopin Mozarta i z jakich części składa się jego Kwartet fortepianowy g-moll. Zaprezentowana przy okazji będzie też wierna kopia rękopisu utworu Mozarta ze zbiorów Muzeum Chopina oraz dowiemy się, dlaczego autografy muzyczne to najcenniejsze skarby kolekcji.

W programie koncertu znajdą się – Fantazja F-dur na fortepian oraz Serenada C-dur na wiolonczelę i fortepian Marii Szymanowskiej, Largo z Sonaty g-moll op. 65 na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina oraz Kwartet fortepianowy g – moll Wolfganga Mozarta.

Wykonawcy Arte dei Suonatori, to: Katarzyna Drogosz (fortepian), Ewa Solińska (skrzypce), Natalia Reichert (altówka) i Maciej Łukaszuk (wiolonczela).

Koncert odbędzie się w piątek 22 listopada o godzinie 12.00 dla dzieci i młodzieży oraz o 14.00 dla dorosłych. Bilety, to zaledwie 1 złoty od osoby. Rezerwację z muzeum w Żelazowej Woli – e-mail: aswitka@nifc.pl, lub telefonicznie nr   664 413 511.

Natomiast w niedzielę, 10 listopada, zapraszamy w imieniu organizatorów na spotkanie Małej Akademii Chopinowskiej „Bel canto, czyli piękny śpiew”. Najmłodsi poznają, co ma wspólnego wariacja z muzyką, a także twórczość Vincenzo Belliniego – wybitnego włoskiego autora oper. Fryderyk Chopin poznał osobiście tego kompozytora w Paryżu, a nawet zainspirowany jego operą „Purytanie”, skomponował Wariacje E-dur na temat marsza z tej opery. Ponadto zapowiedziane są zabawy ruchowe oraz wyjaśnienie, co to takiego jest bel canto.

Z kolei 24 listopada kolejne spotkanie muzyczne – „Kaprysy wirtuoza”, poświęcone arcymistrzowi skrzypiec Niccolo Paganiniemu, który był wielką inspiracją Chopina. Gość specjalny spotkania zagra wybrane Kaprysy z cyklu Paganiniego i odkryje, jak ćwiczyć swą umiejętność gry na skrzypcach. Zabawy muzyczno-teatralne przybliżą dwie etiudy Chopina.

Nie zabraknie w tych dniach oczywiście specjalnych zajęć umuzykalniajacych dla maluszków w wieku od 0 do 3 lat.

Również w niedziele – 10 i 24 listopada – zaplanowane są spotkania Klubu Przyrodnika. Pierwsza listopadowa niedziela tego cyklu pod hasłem „Robimy zapasy, czyli przygotowania do zimy”. Podczas spaceru dzieci będą poznawać zwyczaje parkowych zwierząt – wiewiórek, jeży i innych, które pozostają w Polsce, oraz opuszczających kraj na zimę.

W trakcie drugiego klubowego spotkania „W grupie raźniej, czyli o sezonowym grupowaniu się zwierząt”, 24 listopada wspomniane będzie, dlaczego krukowate tworzą jesienią wielkie, nocujące stada oraz dlaczego samce łosi, jeleni i wilków grupują się na zimę, a jeże i wiewiórki przesypiają zimę w samotności.

Na późnojesiennych zajęciach porozmawiamy o tym, dlaczego niektóre zwierzęta wybierają samotnicze życie, a inne dobierają się w grupy, oraz zastanowimy się, czy występowanie pór roku wpływa na zachowania społeczne zwierząt. Dowiemy się, jakie mogą być plusy życia w grupie zimą dzięki kilku ćwiczeniom i eksperymentom – informują organizatorzy zajęć dla najmłodszych w Muzeum w Żelazowej Woli.

Bogumiła Nowak

Fot. Muzeum w Żelazowej Woli

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMistrzostwa Polski w MMA
Następny artykułChcą milionów