Strona główna Brochów Najaktywniejsza gmina

Najaktywniejsza gmina

387
0
PODZIEL SIĘ

Na tle gmin powiatu sochaczewskiego Brochów wyróżnia się tym, że ma najwięcej Kół Gospodyń Wiejskich na swym terenie. Jest ich aż 13. Kolejne już 14. jest na etapie organizowania się.

– Mamy się więc czym pochwalić. Gmina stara się gminnym kołom zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju, czego dowodem jest budowa świetlicy wiejskiej w Tułowicach, a ostatnio przebudowa popularnego „Promilka” na Dom Wiejski w Konarach. Gospodynie często korzystają także z pomieszczeń OSP w swoich miejscowościach, a bardzo wiele  prac i spotkań odbywa się po prostu w ich domach – mówi Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.

Jak dodaje, gmina dokłada do każdego z kół przeciętnie około 4 tys. Złotych. W budżecie na rok 2020 przeznaczona jest także kwota powielająca dofinansowanie dla działalności KGW. Mają one zatem zagwarantowana odpowiednią bazę na swą działalność. Koła starają się też korzystać z innych środków zewnętrznych oraz aplikować w różnych konkursach.

– Jest to wspaniały instrument do aktywizacji i integracji naszych społeczności lokalnych i zachowania tradycji pokoleniowej, zwłaszcza w dobie, gdy komputeryzacja i tempo życia nie zawsze na to pozwala. I co ważne w kołach gospodyń działają nie tylko panie, ale również panowie, co stało się swego rodzaju modą – dodaje wójt.

BN

fot.pixabay

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWizyta z Erasmusa
Następny artykułŚwięta w fotografii