Strona główna Kultura Miasto partnerem festiwalu

Miasto partnerem festiwalu

411
0
PODZIEL SIĘ

Cztery sochaczewskie festiwale znalazły się na liście ogólnopolskich wydarzeń artystycznych, które będą wspierane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Centrum Edukacji Artystycznej (CEA), czuwające nad rozwojem kształcenia artystycznego w Polsce, opracowało listę 145 międzynarodowych i ogólnopolskich szkolnych konkursów rekomendowanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W tym gronie znalazły się również te odbywające się w Sochaczewie, a organizowane przez Państwową Szkołę Muzyczną. Są to: Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Janko Muzykant”, Sochaczewskie Spotkania Wiolonczelowe, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu oraz Festiwal Muzyki Akordeonowej „Harmonia Espressiva” im. prof. Jerzego Jurka.

Cieszymy się, że sochaczewskie festiwale zostały zauważone i docenione, a młodym muzykom w całym kraju, uczącym się gry na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli i akordeonie, minister rekomenduje udział w naszych projektach – mówi Anna Wróblewska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie.

Z awansem na listę wiąże się jednak poważna zmiana, otóż konkursy mają się odbywać nie co rok, ale raz na dwa lata. Dlaczego? Centrum Edukacji Artystycznej i minister kultury chcą podnieść rangę tych wydarzeń i sprawić, by podobne festiwale nie odbywały się w zbliżonych terminach. Edycja co dwa lata oznacza, że np. następny Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu czy „Harmonia Espressiva” odbędą się dopiero w 2020 roku.

Nasz festiwal chopinowski od lat cieszy się wielkim powodzeniem, do Sochaczewa przyjeżdża od siedemdziesięciu do ponad stu uczestników. Maile i telefony od nauczycieli z całej Polski z pytaniami, czy mają przygotowywać dzieci do rywalizacji z innymi utalentowanymi muzykami, odbieramy od dawna, dlatego nie chcieliśmy rezygnować z tego corocznego święta pianistów odbywającego się w mieście tak mocno związanym z postacią Chopina. Tym bardziej cieszę się z propozycji burmistrza Osieckiego, który zadeklarował, że wesprze nas w organizacji festiwalu. Ratusz będzie jego głównym partnerem – stwierdza Anna Wróblewska.

Dzięki wsparciu samorządu miasta, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny „Mazowsze Chopina”. Nazwa co prawda inna, ale harmonogram identyczny, jak podczas Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu. Przegląd rozpocznie się 26 listopada recitalami jurorów, od 27 do 29 listopada potrwają przesłuchania uczestników, 30 listopada poznamy zwycięzców festiwalu, a ci wieczorem wystąpią w sali koncertowej PSM na Koncercie Laureatów. Następnie 1 grudnia najlepsi zaprezentują się w Żelazowej Woli i Warszawskim Towarzystwie Muzycznym.

opr. Atu

fot.pixabay